Üniversitemizde Genç Girişimci Buluşmaları Etkinliği Gerçekleştirildi

    
Üniversitemiz ev sahipliğinde TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Av. Şeref Malkoç'un konuşmacı olarak katıldığı “Ombudsmanlık ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

Üniversitemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Gelecek Araştırmaları Enstitüsü’nün organizasyonu ile iki gün süren Genç Girişimci Buluşmaları etkinliği gerçekleştirildi.

Kongre ve Kültür Merkezimizde 24 Kasım 2022 Perşembe günü gerçekleştirilen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nuran Cıkcıkoğlu Yıldırım, Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Ekinci, akademik-idari personellerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Etkinliğimiz, 30 öğrencimizin Geleceği Tasarlama Atölyesinde gördükleri 6 saatlik eğitimin ardından geliştirdikleri proje fikirlerinin sunumuyla başladı. Proje sunumlarından sonra Moderatörlüğünü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birim Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi İlksen Orhan’ın yaptığı etkinliğimizde LinerExpo kurucusu Dr. Begüm Şahin ve pazar yeri platformu olan Taze Yöre’nin kurucusu Murat Tepe sunum yaparak Dr. Öğr. Üyesi İlksen Orhan ve öğrencilerimizin sorularını yanıtladı. Dr. Begüm Şahin, yaptığı sunumda problemlere cevap verebilmek için teknolojik imkanları kullanarak fikir, ürün veya hizmet geliştiren girişimleri ifade eden “Startup” kavramı ile değeri bir milyar doların üzerindeki girişimler için kullanılan “Unicorn Girişim” kavramı hakkında detaylı bilgi verdi. Dr. Şahin’den sonra sunum yapan Murat Tepe ise girişimciliğin ihtiyaç duyulan bir alanda değer yaratarak bu değeri insanlarla paylaşma olayı olduğunu söyledi. Girişimcilikte hiçbir iş fikrinin tek başına başarıya ulaşamadığını ve bu nedenle bir araya gelerek iş kurma kültürünün geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Tepe, en büyük problermlerin olduğu yerlerde en büyük iş fikirlerinin yattığını söyledi. Konuşmasının devamında girişimciliğin çok emek istediğini vurgulayan Tepe, girişimcinin her koşula hazır olması gerektiğini bu yüzden kendini geliştirmenin girişimcilik açısından çok önemli olduğunu belirtti. Söyleşinin ardından jüri tarafından değerlendirilerek ödüle layık görülen proje ekibine Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nuran Cıkcıkoğlu Yıldırım’ın plaket takdimiyle program sona erdi.