Rektör Prof.Dr. Ubeyde İpek , Radyo Özgür Canlı Yayınına Katıldı

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek geçtiğimiz hafta Ankara’dan yayın yapan Özgür Radyo’yu ziyaret ederek, burada canlı yayına konuk oldu.

 Rektör İpek, Özgür Radyo’da Abbas Turan’ın sunduğu Eşikten Öte adlı programına katılarak, Tunceli Üniversitesi ve üniversitede sürdürülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Ubeyde İpek, Anadolu’daki en önemli tarihsel ve inançsal değerlere sahip olan illerin başında Tunceli’nin geldiğini belirtti.

 “Tunceli’nin tarihsel zenginliğinin en önemli dinamiğinin Alevi inancı olduğunu” aktaran Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek: “Tunceli’deki bu tarihsel gerçeklikten yola çıkarak üniversite bünyesinde Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Enstitüsü adıyla, bir enstitü kurma sürecinde olduklarını” ifade etti.

Kurulacak olan enstitünün başta Tunceli yöresindeki Alevi inanç-dede ocakları olmak üzere tüm Türkiye hatta Balkanlar’daki Alevi-Bektaşi inançlı topluluklar hakkında bilimsel-akademik çalışmalar gerçekleştireceğini aktaran Prof. Dr. İpek, “Tunceli Üniversitesi olarak Türkiye’nin farklı birçok bölgesinde Alevilik-Bektaşilik ile ilgili toplantılara, cem ibadetlerine iştirak ettiklerini” ileterek, “Benzeri çalışmaları artırarak devam ettireceklerini belirtti.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in konuk olduğu Özgür Radyo canlı yayınının tamamına ulaşmak için tıklayınız.