Tunceli Üniversitesi'nin Destekleriyle Önemli Bir Proje Hayata Geçiyor

Tunceli Üniversitesi’nin bilimsel-akademik boyutta destek vereceği ve Hubyar Vakfı tarafından koordine edilecek olan “Tarihsel, İnançsal ve Kültürel Boyutlarıyla Hubyar Ocağı" adlı önemli araştırma hayata geçiriliyor. Başlatılacak olan çalışmayla ilgili geniş katılımlı açılış ve tanıtım toplantısı geçtiğimiz gün İstanbul'da yapıldı.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ve başta Tokat olmak üzere Tunceli, Amasya, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Gaziantep, Ordu, Samsun, Düzce, Zonguldak, Erzincan, Adıyaman, Ankara, Sivas, Çorum, Yozgat, İzmir gibi onlarca ilinden Alevi-Bektaşi inanç önderleri ve kurum temsilcilerinin katıldığı toplantıya, Türkiye dışından da Arnavutluk, Bulgaristan- çok sayıda davetli katıldı.

Programda bir konuşma yapan Tunceli Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek, "Üniversite olarak destek verdikleri bu projenin son derece önemli bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, katkı veren sivil toplum kuruluşları ve kişilere teşekkür ediyorum." dedi.

Üç yılda tamamlanması planlanan çalışma bağlamında Hubyar Ocağı mensuplarının yaşadığı onlarca ilin yüzlerce köyünde alan çalışmaları yapılıp, diğer taraftan başta Osmanlı arşivleri olmak üzere konu ile alakalı tüm tarihi belgeler taranarak kayıt altına alınacak.