TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışlarının Sonuçları Belli Oldu

21-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Kocaeli’ nin Körfez Yarış Pisti’ nde bu yıl 13.sü gerçekleştirilen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Hidromobil ve Elektromobil olmak üzere iki kategoride gerçekleştirildi. Akademik Danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Bilgin ZENGİN’in yaptığı Tekno Endüstriyel Takımı, MUNZUR isimli aracı ile Üniversitemizi Elektromobil kategorisinde ilk kez temsil etti. TÜBİTAK'ın organizasyonuyla düzenlenen 'Alternatif Enerjili Araç Yarışları'na çok çeşitli üniversitelerden 70 takım başvuruda bulundu. Bu takımlardan 21 tanesi araçlarını yarışa hazırlayamadıkları için yarışlardan çekildi. 18 araç ise yarışlar öncesi yapılan Teknik Kontrollerden geçmeyi başaramadı. Böylelikle Üniversitemizin MUNZUR isimli aracı ile birlikte toplam 31 araç finalist olarak 27 Ağustos 2017 Pazar günü yapılan yarışlara katılmaya hak kazanmış oldu.

27.08.2017 tarihinde gerçekleştirilen Elektromobil final yarış sonuçlarına göre final yarışına 8. sırada başlayan MUNZUR isimli aracımız 62 dakika içinde 1397 Wh elektrik enerjisi harcayarak yarışı 19. sırada tamamladı. 3 Akademisyen, 2 Teknisyen ve 10 öğrenciden oluşan Tekno Endüstriyel Takımı tarafından yapımı tamamlanan ve 280 cm uzunluğunda, 146 cm genişliğinde ve 137 cm yüksekliğinde olan araç geçtiğimiz günlerde Üniversitemiz Aktuluk Kampüsünde tanıtımı yapılmıştı.

5 takımın yarışmaya hak kazandığı "Hidromobil" kategorisinde, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Alternative Energy Resource Society takımı ''Sirius'' isimli otomobiliyle birinciliği, Anadolu Üniversitesi'nin Hidroana takımı ''Usta'' isimli otomobiliyle ikinciliği, Mersin Üniversitesi'nden Tarsus Teknoloji Team ise ''Myrtus'' isimli otomobiliyle üçüncülüğü elde etti."Elektromobil" kategorisinde ise 60 kilometreyi yaklaşık 50 kuruşluk enerji sarfiyatıyla geçen Çukurova Üniversitesi Çukurova Elektromobil Takımı ''1,5 Adana'' isimli otomobiliyle birinci oldu. İstanbul Üniversitesi Milat 1453 takımının ''Azak'' isimli otomobiliyle ikinci olduğu yarışmada, İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın takımı ''Elektroaydın Aura'' isimli otomobiliyle üçüncülüğü elde etti. "Efficiency Challenge Electric Vehicle" adıyla düzenlenen yarışlarda dereceye girenlere ödülleri, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Murat Ay ve diğer ilgililer tarafından verildi.