Üniversitemizin İkinci Etap İnşaatı Hızla Yükseliyor

Üniversitemiz kampüs alanı ikinci etap inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda temeli atılan inşaatın 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır. Kampüsümüz, 85 bin metrekare alanda devam eden ikinci etap tamamlandığında toplam 146 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

İnşası tamamlandığında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Tunceli Meslek Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksek Okulu ve Su Ürünleri Fakülteleri ile eğitim alt yapımızın ihtiyacı giderilecektir. Ayrıca çok amaçlı Kongre ve Kültür Merkezi, Kapalı Yüzme havuzu ve merkezi kütüphane ile kültürel ve sportif aktivitelerin yapılacağı alanlarımız da tamamlanmış olacaktır.

Merkezi dekanlık binası ile idari anlamda bütünlüğün sağlanacağı bir yönetim anlayışı da ortaya konacaktır.

Akademisyen ve idari personelimize daha huzurlu bir ortam sağlamak amacıyla halihazırda var olan personel lojmanlarına ek olarak 128 konutluk yeni lojmanlar ilave edilecektir. Personelimiz ve yöre halkının çocuklarını emanet edebilecekleri Anaokulu-kreş altyapısı da tamamlanacaktır.

Yeni yapılmakta olan teknik birimlerin bulunduğu binalarla teknik sorunlar daha hızlı bir şekilde çözülecek, otopark ve garajlarıyla da kampüs trafiği daha çok rahatlayacaktır.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek kampüs inşaatına dair yaptığı açıklamada “2008 yılında Cumhurbaşkanımız o zamanki başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle kurulan üniversitemiz şehrimizin çehresini değiştirmiştir. Etkileyici doğası ve geniş kültüre sahip Tunceli ilimiz üniversitesiyle bilim ve eğitimde de iyi noktalara gelmektedir. Bilimsel yayın sıralamasında öğretim üyesine düşen yayın başına üst sıralarda olan üniversitemiz teknolojik çalışmalardan da sözünü ettirmektedir. Bunların yanında zamanla ihtiyaç doğan altyapı çalışmalarımıza da hızlandırıyoruz. Üniversite kampüsümüzün ikinci etap çalışmalarıyla öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizin ihtiyaç duyduğu bilimsel ve kültürel altyapı da ulaşacaktır. Üniversitemiz fiziki alt yapısı tamamlandığında ulaşacağı öğrenci sayısı ve teknik altyapı ile bölgenin önemli eğitim merkezlerinden birisi olacaktır” dedi.