Üniversitemizde Mezuniyet Heyecanı

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenimizi büyük bir coşkuyla gerçekleştirdik. Üniversite kampüsümüz içinde yapılan törene Tunceli Valimiz Sayın Tuncay Sonel , Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Rektör Yardımcıları, akademik ve idari personel ile mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla başlayan mezuniyet töreninde 1500 öğrenci diploma aldı. Törende konuşma yapan Tunceli Valimiz Sayın Tuncay Sonel ve Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, mezun olan öğrencilere seslendi. Vali Sonel konuşmasında; üniversite arkadaşlıklarının çok kıymetli olduğunu, üniversitede geçen öğrencilik hayatının asla unutulmayacağını dile getirdi. Ayrıca öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Sayın Vali Sonel, kapılarının her zaman onlara açık olduğunu, ne zaman olursa olsun kendilerine her türlü yardımda bulunacaklarını ifade etti. Rektör İpek ise konuşmasında; “Bugün burada ailelerinden emanet aldığımız, onlara gerekli eğitimi-öğretimi verdikten sonra mezun edeceğimiz öğrencilerimizin mutluluğunu paylaşmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Munzur Üniversitesi kurulduğundan bu yana hem verdiği eğitim –öğretim açısından hem de sağladığı sosyal imkânlar bakımından öğrencinin memnuniyeti için her türlü özveriyi göstermektedir. Her yıl eğitimlerini tamamlamış öğrencilerimizi uğurlamaktan gurur ve mutluluk duyarken, ayrıca onlardan ayrılmanın burukluğunu da yaşamaktayız. Bu yıl yaklaşık 1500 öğrencimizi selametle uğurlamak bize büyük bir kıvanç veriyor.

Sevgili mezunlarımız; Biliyorsunuz ki insanın gözlerini hayata açtığı ilk kurum olan aileden sonraki en sıcak ve en güvenli ortam eğitim kurumlarıdır. Eminim ki Munzur üniversitesini tercih ederken de sıcak ve güvenli bir ortamla karşılaşma beklentisi içindeydiniz. Üniversitemiz de bu beklentilerinizi karşılamak, sizleri memnun edebilmek ve ailelerinizin gözü arkada kalmasın diye her türlü imkanı sağlama konusunda tereddütsüz çalışmaktadır. Bu anlamda, bir eğitim kurumu olarak görevimizi tam anlamıyla yerine getirdiğimize inanıyorum. Bundan sonraki süreçte Munzur Üniversitesi mezunu olma ayrıcalığını bulunacağınız ortamlarda doğru yansıtabilmek artık siz mezunlarımızın görevidir. Çünkü nereye giderseniz gidin ve nerede olursanız olun bizi en iyi şekilde temsil etme görevini size aktarmış bulunmaktayız.

Çok kıymetli ailelerimiz; Emin olun bugün hissettiğiniz heyecanın neredeyse aynısını bizler de yaşamaktayız. Siz en değerli varlıklarınız olan evlatlarınızı bize gözü kapalı emanet ettiniz. Biz de bu değerli emanetleri bir kuyumcunun elindeki değerli bir taşa şekil vermesi gibi onlara hayatları boyunca gerekecek eğitimi sağlamaya çalıştık. Umarım bize duyduğunuz güveni boşa çıkarmamışızdır.

Saygıdeğer meslektaşlarım, İşin en zor kısmının size ait olduğunu biliyorum. Yeni bireyler yetiştirmek, onları hayata kazandırmak gerçekten fedakârlık isteyen bir iştir. Fakat sizin bu konuda elinizden geleni yaptığınıza da inancım tamdır. Yetiştirdiğiniz öğrenciler sizlerin birer eseri olarak sizden öğrendiklerini yaşamlarında ve mesleklerinde ömür boyu kullanacaklar. Bu yüzden öğrencilere hem iyi örnek olabilmek hem de onların alanlarında tam donanımlı, yetişmiş bireyler olmalarını sağlamak için elinizden geleni yaptığınıza içtenlikle inanıyorum.

Çok değerli konuklarımız, Belki çoğunuz Kampüs Yerleşkemize ilk defa gelmiş bulunmaktasınız. Görmüş olduğunuz gibi Üniversitemizin kapasitesini geliştirmek ve iyileştirmek için sürekli çalışmaktayız. Önümüzdeki yıl bitirmeyi planladığımız sosyal yaşam alanı sayesinde üniversitemizin çehresi tamamen değişecek. 2000 metrekarelik bir alana sahip olacak bu sosyal yaşam merkezi; giriş-lobi bölümü, fast-food (100 kişilik), kafeterya (100 kişilik), satış mağazaları, teras, ıslak hacimler, teknik hacim (elektrik odası-mekanik oda) alanları, bankamatik, kulüp odaları, revir, sokak kültür kahvesi ve cep sineması gibi alanları içinde barındırmaktadır. Şu anda devam etmekte olan 2. etap yapılar dâhilinde ise akademik birimler, kütüphane, kültür merkezi, sosyal merkez, yüzme havuzu, öğrenci sosyal alanı, kreş ve lojmanlarımız yer almaktadır. Bu çalışmaların tamamlanması ile öğrencilerimiz eğitimlerine devam ederken aynı zamanda gerekli sosyal aktiviteleri de gerçekleştirme imkânı bulacaklar.Üniversitemizin muazzam doğal manzarasına biraz da olsa katkıda bulunmak için alanında uzman kişilerden destek alarak peyzaj çalışmaları yapmaktayız. Aşağıdaki mavi göl manzarasına ek olarak üniversite çevresinin yeşille donanması görsel zenginliğimizi artıracaktır.

Son olarak şunu belirtmek isterim ki siz mutlu olduğunuzda biz de size verdiğimiz emeğin karşılık bulduğunu düşünerek mutlu olacağız ve sizinle gurur duyacağız. Tüm üniversitem adına mezun olacak öğrencilerimize ömür boyu başarılar diliyorum. Umarım devlete ve millete hayırlı birer birey olursunuz. Yolunuzun daima açık ve aydınlık olduğu, şansınızın sürekli iyi gittiği güzel bir yaşamınızın olması dileğiyle herkese selam ve saygılarımı sunarım.” diyerek mezuniyet töreninde katılmış olan herkese hitap etmiş oldu.

Rektör İpek’in konuşmasının ardından mezun olan öğrenciler, diplomalarını Öğretim Üyelerinin elinden alarak keplerini büyük bir coşkuyla attılar. Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nün verdiği konserle öğrenciler adeta coştu. İftar yemeğinin ardından devam eden müzik dinletisinden sonra öğrenciler ve aileleri iyi bir akşam geçirmenin mutluluğuyla, memnun bir şekilde Üniversitemizden ayrıldılar.