Bakan Pakdemirli'nin YÖK'te Akademisyenlerle Düzenlediği Toplantıya Üniversitemiz Öğretim Üyeleri de Katıldı

Türk yükseköğretim sisteminde mevcut olan sorunlar ve bu sorunların çözümüne ilişkin yapılan çalışmalar kapsamında Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında Tarım-Sanayi-ARGE entegrasyonunu görüşülmesi amacıyla düzenlenen toplantı ile ziraat, orman, veterinerlik ve su ürünleri fakültelerinin dekanları ve akademisyenlerle buluştu.

Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı ile ilgili Genel Müdürleri, YÖK Üyeleri ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, üniversitelerin ziraat, tarım, orman, veterinerlik, su ürünleri fakültelerinin dekanları ile ilgili bölüm başkanları, enstitü/meslek yüksekokulu/araştırma ve uygulama merkezi müdürleri, Üniversitemizi temsilen de Öğretim Üyeleri katıldı.

Tarım, orman ve hayvancılık odaklı strateji ve politikalar ele alındığı toplantıda geleceğe yönelik akademik süreç anlamında neler yapılabileceği etraflıca istişare edildi.

Ayrıca ülkemizdeki veteriner, ziraat, orman ve su ürünleri eğitiminin niteliği, mezunların mesleki yeterliliği ve istihdam durumlarının da ele alındığı toplantıda YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli birer konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli ve Başkan Saraç, ziraat, orman, su ürünleri ve veterinerlik fakültelerinin yöneticileri ile akademisyenlerden gelen soruları yanıtladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli soru-cevap kısmında ayrıca, ülkemizin ziraat, orman, su ürünleri ve veterinerlik odaklı strateji ve politikalarını ilgili akademik birim yöneticileri ile paylaşırken, bu konuda üniversitelerimizin yöneticilerinin görüşlerini alarak, geleceğe yönelik akademik anlamda neler yapılabileceği konusunda etraflıca istişarelerde bulundu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın toplantıda yaptığı konuşmanın metni için tıklayınız.