Rektör İPEK’ten Engelliler Günü Mesajı

Her yıl 3 Aralık’ta kutlanan Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İPEK, bir mesaj yayımladı. Mesajında:

“İster yakınımızda ister uzağımızda olsun engeli olan bir bireye karşı sorumluluk duymak insan olarak en önemli vazifelerimizden biridir. Onları topluma kazandırmak, hayatın onlar için bir engel olmadığını göstermek, hayatı onlara kolaylaştırmak için elimizden gelen her türlü çabayı harcamak bizi hem birey hem de toplum olarak daima ileriye taşıyacaktır.

Bugün hepimiz sağlıklı birer kişi olabiliriz, fakat yarın nasıl olacağımız konusunda hiçbirimiz için bir garanti olmadığını bilmeliyiz. Bu nedenle engelli bireylere empati ile yaklaşmak önceliklerimizden biri olmalıdır. Çünkü onlardan biri de bir olabiliriz. Bu konuya duyarlı olduğumuzda ve üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirdiğimizde onların acılarını biraz da olsa hafifletebilir ve hayatlarını kolaylaştırarak yaşamaktan keyif alabilmelerini sağlayabiliriz.

Bütün farkındalığımla şahsım ve Üniversitem adına tüm engelli kardeşlerimizin Dünya Engelliler Gününü kutluyor, onların bir gün değil her gün hatırlanması gerektiği temennisiyle, daha kolay ve güzel yarınlara uyanmalarını diliyorum.”