Yükseköğretim Kurulunda Kalkınma Toplantısı

“TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYEDE 5 ÜNİVERSİTEDEN BİRİ OLMAYI İSTİYOR”

"Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması" toplantısı dün Ankara’da Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın katılımıyla gerçekleştirilirken, toplantıya Tunceli Üniversitesini temsilen Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek’te katıldı.

Yükseköğretim Kurulunda gerçekleştirilen toplantıda 50'yi aşkın Üniversite Rektörü de katılım gösterirken, üniversitelerin bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve bu kapsamda ihtisaslaşmasına yönelik Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın koordinasyonunda başlatılan çalışmalar ve gelinen son durum ile bundan sonrasında izlenecek yöntemle ilgili bilgi alış verişi yapıldı. Katılımlarından dolayı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Üniversitelerin Rektörlerine teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, “Yeni YÖK olarak yapısal değişim niteliğinde olan en önemli girişimlerin, Kalite Kurulu'nun oluşturulması ve Misyon Farklılaşması Odaklı İhtisaslaşmasına yönelik çalışmalar olduğunu” vurguladı.

BAŞKAN SARAÇ “5 PİLOT ÜNİVERSİTE OLACAK”

“Bazı üniversitelerin bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşmasına odaklandıklarını, bu üniversitelerin bir kısmının uluslararası sıralandırmalarda yer aldığını, bir kısmının yer almadığını ama yer almayanların bulundukları bölgeyle entegre araştırmalar yaparak değer ürettiğini ve üniversite olmanın yapısından da uzaklaşmadığını ifade eden Başkan Saraç:
“Süreç sonunda beş pilot üniversiteye karar verileceğini, her üniversitenin bölge odaklı yapacağı çalışmaları planlayacağını ve gerekli olabilecek bütçenin kendi bütçesine ek olarak verilebileceğini dile getirdi.

Başkan Saraç, sürecin bir yıl sonra değerlendirilerek mevcut üniversitelerden performansı uygun olmayanların sistemden çıkarılıp yenilerinin sisteme dahil edileceğinin altını çizdi.

BAKAN ELVAN: “YENİ ÜNİVERSİTELERE YOL HARİTASI OLUŞTURUYORUZ”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise konuşmasında, 2006 ve sonrasında kurulan üniversitelere yol haritası oluşturmayı amaçladıklarını, yeni üniversiteler kurarken illerin gelişmesini, kalkınmasını, istihdamına katkı sağlamasını, nispeten geri kalmış illerin güçlendirilmesini öngördüklerini belirtti.

Kampüslerin halka, sivil toplum kuruluşlarına ve sanayiye açılması gerektiğini belirten Bakan Elvan, şunları kaydetti: "Birbirinize benzemeyin demek istiyorum. Eğer biz rekabet gücü yüksek, gerçekten o bölgeye ile katkı sağlayan bir üniversite olmak istiyorsak birbirimize benzemeyeceğiz, farklı alanlarda ihtisaslaşacağız. İkincisi duvarlarımızı kaldıracağız, duvarlar içerisinde bir yaşam sürmeyeceğiz. Üçüncüsü ise biz Ankara olarak her türlü desteği vereceğiz ama hiçbir zaman tek çıkış kapınız Ankara olmasın, özellikle destekler konusunda. Kendi aranızda birçok problemi çözebilecek güçtesiniz.”

Açılış konuşmalarının ardından Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ile üniversite rektörleri arasında gerçekleşen görüşmede "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması"na dair sorular aktarılarak, görüş ve öneriler dile getirildi.

REKTÖR İPEK : “5 ÜNİVERSİTEDEN BİRİ OLMAK İSTİYORUZ”

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan ve Ankara’da gerçekleştirilen toplantının son derece verimli geçtiğini ifade eden Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ise “Bölgesel kalkınmada, ekonomik kalkınma kadar sosyal ve kültürel kalkınma çalışmalarının da önemine vurgu yaparak, “özellikle Alevi inancı ve Alevilikle ilgili bilimsel araştırmalar yapma konusunda Tunceli Üniversitesinin önemli bir misyon üstlenmeye aday olduğunu ve kalkınma odaklı beş üniversiteden biri olmayı istediklerini” kaydetti.