Tunceli Üniversitesi Bir İlke İmza Attı "Tunceli Üniversitesi Dünyada İlk Kez Zaza Dili ve Edebiyatını Öğrencilerini Mezun Etti"

Tunceli Üniversitesi bir ilke imza atarak Dünyada ilk kez Zaza Dili ve Edebiyatı öğrencilerini mezun etti. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek: “Mezun öğrencilerimiz ülkemize katkı sunacaklardır” dedi.

Prof. Dr. Ubeyde İpek sözlerini şöyle sürdürdü:

“2012 yılında YÖK’ün aldığı kararla Tunceli Üniversitesi bünyesinde Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü açılmış olup; bu yıl ilk mezunlarını vermiştir. Bu bölümün açılabilmesi için Almanya’da alanında eğitim görmüş ve alanına hâkim kişiler üniversitemiz kadrolarına atanmıştır.

Öğrencilerimizi mezun etmekle birlikte; bir gururun ve sevincin de ilkini yaşamaktayız. Çünkü sadece ülkemizde değil, dünyada ilk defa Zaza Dili ve Edebiyatı uzmanlarını mezun etmek gururunu taşımaktayız.

Bu sebeplerle Tunceli Üniversitesi ailesi olarak bu mutluluğu yaşarken, mezun olan öğrencilerimizi kutlar ve onların ülkemize bu alanda iyi katkılar sunmalarını temenni ederim.

Ayrıca; mezunlarımızın yetişmesine katkı sunan hocalarımıza ve bu bölümün açılmasında büyük çaba sarf eden kurucu Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Durmuş BOZTUĞ ’a; şahsım ve Tunceli Üniversitesi ailesi olarak teşekkürlerimi sunarım.