Tunceli Üniversitesinde Bir İlk Daha Rektör Ubeyde İpek: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu

     Tunceli Üniversitesi bünyesinde “Tunceli Üniversitesi Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Uygulama ve Araştırma Merkezi” yönetmeliği 26 Haziran 2016 tarihi itibarıyla Resmi Gazetede yayımlanarak resmen kurulmuş oldu.

         Konuya ilgili bir değerlendirme yapan ve merkezin amacının “Kadın erkek cinsleri arasında doğanın belirlediği farklılıkların dışında, iki cins arasında toplumsal düzlemde oluşturulmuş ve yerleşmiş farklılıklar olarak tanımlanabilecek, toplumsal cinsiyet ile kadın sorunlarıyla ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar, toplantılar gerçekleştirip, eğitim çalışmalarında bulunmak olduğunu ifade eden Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek “Kurulan merkezde bu bağlamda yeni projeler geliştirerek, bu alanla ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde danışmanlık hizmeti vereceklerini” kaydetti.

      Tunceli Üniversitesi Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Uygulama ve Araştırma Merkezinin faaliyetlerine yakın zaman içerisinde başlayacağı belirtildi.