Üniversitemiz ile Kırıkkale Üniversitesi ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi ile içinde Üniversitemizin de bulunduğu bazı üniversite ve kurumlarla "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" etkinlikleri kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Törende konuşan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, Fuat Sezgin'in 93 yıllık hayatında yakaladığı başarıların devamını getirmek için mücadele ettiklerini ifade ederek bilim tarihinde Müslüman bilim insanlarının kazanımlarının hatırlanmasının bu mücadelenin bir parçası olduğunu söyledi. Bilim tarihinde Müslüman bilim insanlarının neler yaptığının ortaya konmasıyla Müslümanların yeniden öz güven kazanacağını aktaran Erdoğan, "İslam dünyasında bilimin yeniden yükseltilmesini, dünyadaki bilim neredeyse onu alıp daha ileriye taşımak için çalışılmasını sağlamlaştırmak istiyoruz. Bu doğrultuda vakfımızın bir çalışması da hocamızın 17 ciltlik eserinin Almancadan Türkçeye tercümesini sağlamaktı. Tercüme artık tamamlandı. Bu sene bütün ciltleri yayınlamayı düşünüyoruz." diye konuştu. Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü ve öğrencilerine yapılan desteğin de devam ettiğini aktararak, doktora öğrencilerinin bu yıl eğitime başladığını kaydetti. 2019'un Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan edilmesinin çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, imzalanan protokollerle etkinliklerin koordineli bir şekilde yürüyeceğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz dâhil olmak üzere Biruni Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Üsküdar Belediyesi, İBB Gençlik Meclisi ve TVNET temsilcilerinin de katılımıyla protokoller imzalandı.

Protokol töreni sonrası İBB Gençlik Meclisi tarafından "2019 Fuat Sezgin" yılı için hazırlatılan araçların tanıtımı yapıldı.

Protokol kapsamında çeşitli çalışmaların gerçekleştirilmesi için İBTAV(İslam Bilim Tarihi Araştırma Vakfı), KÜ(Kırıkkale Üniversitesi) ve Üniversitemizden en az ikişer temsilcinin katılımıyla bir çalışma grubu oluşturuldu ve 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ile ilgili Üniversitemizden gerçekleştirilmesi istenen faaliyetler şu şekilde sıralandı: 1. Panel, seminer ve konferans gibi etkinliklerin düzenlenmesi. 2. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmaları ve İslam Bilim Tarihi hakkındaki paylaşımların Üniversitemizin resmi internet sayfasında yayımlanması. 3. Üniversitemiz bünyesinde yer alan bir mekâna Prof. Dr. Fuat Sezgin’in isminin verilerek yılın önemine vurgu yapılması. 4. İslam Bilimi Tarihi ile ilgili araştırma merkezlerinin kurulması için çalışmaların başlatılması. 5. Üniversitemizin akademik dergilerinde Prof. Dr. Fuat Sezgin özel sayısının çıkarılmasının organize edilerek İslam Tarihi’nde iz bırakmış bilim insanları ile ilgili görsel materyallerin fakülte ve yüksekokullarda öğrencinin dikkatini çekecek şekilde asılması. 6. Bu kapsamda yıl içerisinde düzenlenecek her türlü yarışma, seminer, yayın gibi etkinliklerin zamanı, konusu, katılımcısı gibi tüm çalışmalar için “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlik koordinatörlük görevini üstlenen Kırıkkale Üniversitesi ile karşılıklı istişare ve etkinlik takvimi oluşturulması. 7. Öğrencilerin konuyu daha yakından idrak etmeleri için İstanbul’da bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne geziler düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca bu proje kapsamında İBTAV’ın da Üniversitemiz ile bilgi paylaşımlarda bulunması öngörüldü.