Munzur Üniversitesi'nde Geleneksel Aşure Lokma Etkinliğinin Altıncısı Gerçekleştirildi

İçinde bulunduğumuz muharrem ayı sebebiyle Munzur Üniversitesi geleneksel aşure lokması dağıttı.

İslam inancına göre her muharrem ayında lokma olarak hazırlanan aşure onlarca yiyeceğin bir araya gelip bir tat ve lezzete dönüştüğü özel bir lokmadır. Bu yanıyla aşure tasavvuftaki kesret (çokluk) halden vahdet (teklik) hakikatine de dönüşümün sembolüdür.

Anadolu' da özellikle Alevi-Bektaşi inançlı topluluklarca muharrem ayı Kerbela vahşetinin de yaşandığı ay olması sebebiyle daha önemli ve özel bir değer kazanmaktadır. Bu önemden yola çıkarak beş yıldır Munzur Üniversitesi Rektörlüğü tarafından tertiplenen aşure lokması ikramının bu yil altıncısı organize edildi.

20 Ekim perşembe günü saat 12.30' da merkezi yemekhane önünde gerçekleştirilen etkinliğe Tunceli yöresinden birçok inanç- dede ocağı mensubu dede, üniversitenin akademik ve idari personeliyle öğrenciler iştirak etti.

Etkinlikte bir konuşma yapan Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, bu yılda Muharrem ayı nedeniyle organize ettikleri aşure lokması etkinliğine katılımından dolayı misafirlere teşekkür etti.

Aşure lokmasındaki onlarca farklı yiyeceğin bir araya gelip bir tatta buluştuğunu bunun toplumumuza bir örnek modelleri oluşturmasını ve bir oluşun önemini belirtti.

Ardından konuşma yapan Hüseyin Erdoğan Dede Muharrem ayı ve Kerbela faciasının inançsal ve tarihsel önemine değindi. Kerbela'da İmam Hüseyin ve Ehlibeyt mensuplarına yapılan zulmün İslam dininde ve Müslüman dünyada bir milat olduğunu aktardı.

Kerbela'da Hazreti Muhammed (SAV) torunlarına yapılan eziyetin tarih boyunca unutulmadığını bundan sonrada unutulmayacağını ifade etti.

Etkinlik misafirlere aşure lokması ikramı ile son buldu.