Rektör Prof.Dr. Ubeyde İpek Alevilik-Bektaşilik Seminerinde Konuştu

Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, 19 Kasım Cumartesi günü Güvenç Abdal Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen Alevilik-Bektaşilik seminerine katılarak “Bilimsel-Akademik Çalışmaların Alevilik-Bektaşilik Açısından Önemi” adlı bir konferans verdi.

İstanbul-Sancaktepe’de,Sancaktepe Kültür Merkezi’nde saat 14.00’da başlayan programa Ordu, Zonguldak, Samsun, Amasya, Gaziantep, Balıkesir, Düzce, Tokat, İzmir, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir ve Kocaeli gibi illerden Alevi-Bektaşi inanç önderleri, kurum temsilcilerinin yanında Bulgaristan-Deliorman bölgesinden Alevi inanç temsilcileri katıldı. Konferans birçok televizyon kanallarından da canlı olarak yayınlandı.

Rektör İpek, konferansta Alevi-Bektaşi inancının Anadolu coğrafyasının en önemli tarihsel ve kültürel değerlerinin başında geldiğini ifade ederek Alevilik-Bektaşilik üzerine bilimsel-akademik çalışmaların gerekliliğine değindi. Bu bağlamda Munzur Üniversitesi olarak Alevilik-Bektaşilik ile ilgili bir dizi bilimsel-akademik çalışma başlattıklarını belirten İpek, önümüzdeki dönemde de Munzur Üniversitesinin Alevilik-Bektaşilik ile ilgili çalışmalarının artarak devam edeceğini belirtti. Özellikle Alevi İnanç-Dede Ocakları ile ilgili bilimsel çalışmalara son derece ihtiyaç olduğunu ifade eden İpek, üniversite olarak başta Tunceli bölgesi merkezli Kureyşan, Baba Mansur, Derviş Cemal, Sarı Saltık ve Ağuçan İnanç-Dede Ocakları üzerine en kısa zamanda akademik çalışmalar başlatacaklarını aktardı. Bu bağlamda Karadeniz bölgesinde geleneksel-tarihsel Aleviliğin merkezi olan Güvenç Abdal Ocağının adına İstanbul’da hizmetler veren Güvenç Abdal Derneğinin örnek hizmetler gerçekleştirdiğini ileten Rektör İpek, Güvenç Abdal Derneğinin bundan sonraki tüm çalışmalarına destek vereceklerini söyledi.

Rektör İpek, konferansta farklı ocaklara ait olup tarihi değer taşıyan belgelerden de örnekler göstererek Alevilik-Bektaşilik ile ilgili yazılı kaynakların varlığına ve önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Ubeyde İpek, özellikle ocaklı dede aileleri tarafından muhafaza edilen şecere, icazetname benzeri belgelerin tespit edilerekenvanterinin çıkarılmasının ve arşivlenmesinin önemine değindi.

Programda farklı illerden ve Bulgaristan’dan gelen misafirlerin selamlama konuşmalarına yer verilirken Tokat, Amasya ve Kütahya illerinden etkinliğe teşrif eden aşıklar bağlam ve keman eşliğinde Alevi deyiş-nefes geleneğinin otantik örneklerini okudular.