YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın İlk Ziyareti Tunceli'ye

BAŞKAN SARAÇ MUNZUR ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYENLERLE BİR ARAYA GELDİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan üniversiteleri ziyaretlerine Munzur Üniversitesiyle başlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç Tunceli’de çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Başkan Saraç’a YÖK Kurul Üyeleri, Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Dr. M. Emin Zararsız da eşlik ederken heyet üyeleri ilk olarak Tunceli Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.

BAŞKAN SARAÇ : “İLK ZİYARETİMİZ TUNCELİ’YE”

Valilik makamında gazetecilere açıklama yapan YÖK Başkanı Saraç, Yükseköğretim Kurulundan bir heyet ile Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki üniversitelere yapacakları ziyaretlere Munzur Üniversitesinden başladıklarını belirtti. Yükseköğretim Kurulu olarak Doğu ve Güneydoğu illerindeki üniversiteleri yerinde görmek, oradaki öğretim elamanları ve öğrencilerle birlikte sorunlarını dinlemek istediklerini ifade eden Saraç: "Bu seyahat silsilesinin ilk halkası olarak Tunceli'yi belirlemiş olmamızın da tabii ki özel bir anlamı olduğunu da düşünüyoruz. Bunun da fark edileceğini umuyoruz. Tunceli ilindeki Munzur Üniversitemizin bizim toplumsal barışta ve müsamahada simgesel bir konumda olması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

BAŞKAN SARAÇ: “ ÜNİVERSİTEMİZ GÜZEL ADIMLAR ATIYOR.”

Saraç, üniversitenin bu bağlamda güzel adımları bulunduğunu dile getirerek: "Şunu açık şekilde ifade etmek isteriz; YÖK olarak biz Munzur Üniversitesini bölgesel kalkınmada önemli bir unsur olarak görüyoruz ve imkânlarımız nispetinde Munzur Üniversitesinin gelişimi noktasında katkıda bulunacağımızı da ifade etmek istiyorum." ifadesini kullandı.

VALİ KAYMAK : “TEOG SINAVLARINDA 3 SENE TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ.”

Vali Kaymak da yaptığı açıklamada, Tunceli'nin son yıllarda eğitim alanında artan bir başarı ivmesi yakaladığını söyledi. Kentte terörle mücadelenin yanında diğer kamusal ve eğitim alanındaki çalışmaları da hızla sürdürdüklerini vurgulayan Kaymak, şöyle dedi:

"Biz halkımızı ve vatandaşlarımızı önemsiyoruz. Onların mutluluğu ve huzuru çok önemli. Bu çerçevede ilimizde eğitiminde çok güzel başarılar var. Tunceli TEOG sınavlarında üç senedir Türkiye birincisi. Üniversiteye giriş sınavlarında ilk 10'a girdik. Halkımız aydın, okumaya ve eğitime çok büyük önem veriyor. İnsanların geleceğini çok önemsiyorlar. Bu çerçevede güzel çalışmalar var. Örnek uygulamalarla diğer illere de belki öncülük yapacak bir il."

REKTÖR İPEK,  BAŞKAN SARAǒI BİLGİLENDİRDİ

Vali Osman Kaymak görüşmesinin ardından Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ile görüşen Saraç, burada Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek’ten bilgiler aldı ve ardından öğrencilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda öğrencilerin sorularını cevaplayan ve öğrencilerle görüş alışverişinde bulunan YÖK Başkanı, fakültelerine birincilikle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere tebrik mektuplarını verdi. Munzur Üniversitesi akademik personeliyle de bir araya gelen Saraç, üniversitenin son durumu hakkında da bilgiler aldı.

Ziyaret sonrası Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, üniversiteye olan katkıları ve ziyaretleri anısına YÖK Başkanı M.A. Yekta Saraç’a bir şilt takdim etti.

YÖK BAŞKANIMIZ CEM EVİNDE

Görüşmenin ardından Saraç ve beraberindeki heyet, Tunceli Hacı Bektaş Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi'ni ziyaret etti. Saraç, burada Dernek Başkanı ve Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt'tan cemevi hakkında bilgi aldı. Cemevi bünyesinde oluşturulan şecere odasını ziyaret eden Saraç, burada sergilenen şecereler hakkında bilgi aldı.