Üniversitemizde “Uluslararası Güvenlik, Terörizm ve Ermeni Meselesi” Adlı Konferans Yapıldı

Üniversitemiz tarafından hazırlanan ve konuşmacı olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Dış Politikalar Üyesi Sayın Prof.Dr. Seyit SERTÇELİK ve İstinye Üniversitesi Öğretim Elemanı Güvenlik ve Terör Uzmanı Dr.İmbat MUĞLU’nun katıldığı konferans gerçekleşti.

İl Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan konferansa Tunceli Vali/Belediye Başkanvekili Sayın Tuncay SONEL, Rektörümüz Prof.Dr. Ubeyde İPEK, Rektör Yardımcıları, kurum müdürleri ile akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansta ilk sözü Rektörümüz Prof.Dr.Ubeyde İPEK aldı.Rektör İPEK, konuşmasında günün anlam ve önemine uygun olarak Çanakkale Zaferi’nin 104.yılından ve Yeni Zelanda’da meydana gelen terör saldırısından bahsetti.

Daha sonra söz alan konuşmacılardan Prof Dr.Seyit SERTÇELİK, Ermeni Meselesinin dünü ve bugünü ile ilgili dinleyicileri bilgilendirdi. Ermeni meselesi üzerinden Türkiye’nin uluslararası denklemde sokulmak istenen çıkmaza değinerek, Türkiye’nin bu sözde mesele ile alakalı mesnetsiz iddialar karşısındaki konumunu ve tutumunu değerlendirdi. Aslında Türk milletinin tarih boyunca her zaman ezilen milletlerin yanında olduğunu ve onları güçlü devletlere karşı koruduğunu ifade etti. Konuşmacı Dr. İmbat MUĞLU ise Uluslararası Güvenlik ve Terörizm başlığı ile konferansı sürdürdü. Ülkemizin bölgesel terör sorunu ve küresel ekonomik hamlelerle kuşatılmaya çalışıldığına değinen MUĞLU, birlik beraberlik ruhunun bu saldırılar karşısındaki önemine değindi.

Konferans sonunda öğrencilerimiz tarafından konuşmacılara çiçek takdim edildi.