“İŞKUR Kampüste Kariyer ve Girişimcilik Günü” Etkinliği Gerçekleştirildi

Tunceli Valiliği, İşkur ve Üniversitemizin işbirliğiyle 'İşkur Kampüste Kariyer ve Girişimcilik Günü' düzenlendi.

Etkinliğe Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay SONEL, İŞKUR Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA, Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İPEK, kurum müdürleri, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Tunceli Öğretmenevinde yapılan, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılışında konuşan İŞKUR Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA, Türkiye'de son yıllarda istihdam konusunda çok önemli mesafeler alındığını aktardı. Avrupa'nın 28 ülkesinde 1 milyon istihdamı gerçekleştiremediği bir noktada Türkiye'de, 1,5 milyon istihdam sağlandığını ifade eden UZUNKAYA, "Eskiden Tunceli'de kadın istihdamı, genç istihdamı, engelli istihdamı yoktu. 2018 yılında 1262 kişiyi bu şehirde istihdam ediyoruz. Demek ki 1262 kat istihdamımız artmış. 546 kadın istihdam edilmiştir. Bu yüksek orandan dolayı Tuncelili işverenlerimizi tebrik ediyoruz.” diye konuştu.

UZUNKAYA'nın ardından söz alan Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay SONEL ise Tunceli'de sağlanan huzur ortamı ile birlikte büyük değişimler yaşandığını ifade ederek, şunları söyledi:"Hakikaten istendiği takdirde kısa sürede o dar bütçeyle neler yapılabileceğini gördünüz. Tunceli'nin değişiminden, parklardan bahçelerine, istihdamından huzur şehri olmasına kadar Huzur şehri oldu mu, hem istihdam, hem turizm, hem kültür, hem spor peş peşe geliyor. Bu değişimde bize her türlü katkıyı veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza hepiniz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Tunceli'de haziran ayında Dünya Rafting Şampiyonası yapılacak. Türkiye için önemli bir organizasyon Tunceli'ye büyük değer katacak. Bunlar hep yakalanan huzur ve güven ortamının sonuçlarıdır." dedi.

Rektörümüz Prof.Dr.Ubeyde İPEK ise konuşmasında, İŞKUR’la sürekli işbirliği içinde olacaklarını ve mezun ettikleri öğrencilerin daha rahat iş bulabilmeleri için destek olacaklarını ifade etti.

Daha sonra İş Adamı Turabi YILDIZ, eski futbolcu Sinan KALOĞLU, Kişisel ve Kurumsal Gelişim Uzmanı Haluk TATAR, kendi öz geçmişlerinden örnekler vererek kariyer hayatlarını dinleyicilerle paylaştılar.