Üniversitemiz Tiyatro Topluluğu Tarafından “ Tiyatro Sporu” Sahnelendi

Geçtiğimiz hafta Dünya Tiyatrolar Günü Dolayısı ile Üniversitemiz tiyatro topluluğu tarafından hazırlanan “Tiyatro Sporu” adlı doğaçlama oyunlar sahnelendi.

Tunceli İl Kültür Merkezi Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda sahnelenen oyuna hem Üniversitemizden hem de Tunceli halkından birçok izleyici katıldı.Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Duygu ÇELİK’in katkılarıyla hazırlanan oyunda, 4’er kişiden oluşan iki ayrı oyuncu grubu sahneye çıkarak izleyicilerden gelen talepler doğrultusunda doğaçlama roller yaparak yeteneklerini gösterdiler. İzleyicilerin de kimi zaman dahil olduğu oyunlar büyük bir beğeni topladı. Oyun sonunda aldıkları alkışlar doğrultusunda her gruba puanlar verildi. Kazanan grup uzun süre alkışlandı.

Tiyatro Sporu Nedir?

Oyuncuların iki takıma ayrılması ile oluşan ve takımların seyircilerden aldıkları çıkış noktalarıyla “shortform” adı verilen kısa turlar halinde oyunlar sergilemesi üzerine kurulan “Tiyatro Sporu”nda gruplar birbirleri ile müsabaka ederler. Her turun çıkış noktasını seyirciler belirler ve oyunun sonunda izledikleri oyunlara puan verirler. Gösterinin sonunda bu puanlar toplanır ve gösteri bu şekilde “interaktif” bir hale gelir. Ortaya bir galip ve bir mağlup çıkar ya da her iki takımın da puanları eşitse gösteri beraberlikle sonuçlanır.