Üniversitemizde Prof. Dr. Fuat Sezgin Anısına Ney Etkinliği Düzenlendi

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında Üniversitemizde 24 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 13:30’da Tunceli Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda “Ney Etkinliği” düzenlendi. Neyzen Dr. Ruhat ALP’in katılımcı olduğu etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr.Ubeyde İPEK, Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Dinleti öncesinde Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İPEK, Prof.Dr. Fuat SEZGİN ve Türk İslam Tarihi Bilim İnsanları adına düzenlenen fotoğraf sergisine katıldı. Burada öğrencilerle bir araya gelen Rektör İPEK, bu tür etkinliklerin tarihimizi ve tarihte yaşamış değerli şahsiyetlerimizi tanımak adına çok önemli olduğunu dile getirdi.

Neyzen Dr.Ruhat ALP ise, Prof.Dr.Fuat SEZGİN ve “Ney” ile ilgili önemli bilgiler verdi:

“Fuat Sezgin Hoca’nın davasını, mücadelesini, çalışmalarını ve metodolojisini anlamak ötekileştirilmiş, tarih dışına itilmiş ve kimi islamofobik çevrelerce medeniyetin anti tezi olarak kurgulanmış olan İslam medeniyetini, daha da önemlisi doğu olarak tanımlanan bir coğrafyanın batı karşısındaki konumunu anlamaktır.

Öte yandan medeniyetimiz musikiye büyük önem vermiştir. Öyle ki Ney bir medeniyetin dili, feryadı, yarası, felsefesi ve insanın kozmos, doğa ve kendisi ile kurduğu felsefik, ontolojik ve metafizik ilişkinin bir sembolü olmuştur. Mevlevi geleneği/ekolü aşk, tevhid ve varoluşun faniliği kavramları üzerinden kuru kamışa yüklediği anlam ile yaşamın anlamını sorgulamış ve gelinen noktada hiçlik içerisinde beka, kaos içerisinde düzen, çokluk içerisinde ise Tek’e ulaşılmış veya ulaşılmak hedeflenmiştir.

Bu bağlamda Ney, nefsânî arzulardan kurtulmuş, nefsini yok etmiş, ilâhî sevgi ile dolmuş kâmil insanın sembolüdür. Ney, kamışlıktan ayrı düştüğü için inlemektedir. İnsan da, ezel âleminden, ruh âleminden dünyaya sürgün edilmiştir. Hakk’tan ayrı düştüğü için muzdariptir. Dünyada yaşadığı müddetçe acılar, hastalıklar, belalar içinde çırpındıkça insan, ruh âlemindeki mutluluğun özlemini duyacak, yabancı olduğu ve sürgün gibi yaşadığı dünyadan kurtuluş yollarını arayacaktır.”

Konuşmanın sonunda Neyzen Dr. Ruhat ALP çeşitli makamlardan Ney üfleyerek dinleyicilere mistik bir dinleti sundu.