Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt Alataş'tan Bilim Dünyası'na Yeni Bir Alt Birlik

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mevlüt Alataş, Bryofit Vejetasyonu konusunda, Bilim Dünyası için "Brachythecietum populei Hagel ex Phil. 1972 -hypnetosum filiformis Ezer, Alataş & Batan 2019" isimli yeni bir alt bitki birliği tanımlamışlardır.

Artvin ili Borçka ilçe sınırları içerisinde yer alan Çifteköprü ve Karagöl Tabiat Parkında yapılan arazi çalışmalarında, alanda bulunan çeşitli ağaç gövdelerinden alınan örneklik alanların; klasik Braun Blanquet (1964) metodunun yan sıra DECORANA ve TWINSPAN gibi Multivaryete analiz yöntemleri ile fitososyolojik analizi sonucunda; Brachythecietum populei Hagel ex Phil. 1972 birliği Türkiye’den ilk kez, bu birliğe bağlı -hypnetosum filiformis Ezer, Alataş & Batan 2019 altbirliği ise bilim dünyası için yeni olarak belirlenmiştir.

Yapılan bu çalışma, Biological Diversity and Conservation isimli derginin 2019 yılı ilk sayısında (Alataş M, Batan N, Ezer T, Erata H (2019) A new bryophyte sub-association and new record for Turkish bryophyte vegetation, Biological Diversity and Conservation, 12 (1): 181-188) basılmıştır.