Mezuniyet Törenimiz Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı mezuniyetimiz büyük bir coşkuyla kutlandı. Üniversitemiz kampüsü içinde yapılan törene Tunceli Valisi Sayın Tuncay SONEL, Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İPEK, akademik ve idari personel ile mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende Vali Tuncay SONEL ve Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İPEK öğrencilere seslenerek konuşma yaptılar.

Vali SONEL konuşmasında, Tunceli ilinin daha önce hep terör olaylarıyla gündeme geldiğini bugün ise tamamen bu fikirlerin değiştiğini dile getirerek öğrenci ailelerinin Tunceli’yi çok beğendiklerini söyledi. Tunceli’nin doğal güzelliklerini sıralayan Vali SONEL, Tunceli’nin Venedik’i aratmadığını belirtti. Ayrıca, bu yıl Tunceli’de yapılacak Dünya Rafting Şampiyonasının heyecanını yaşadıklarını söyleyen Vali SONEL, gelecek konukların da en iyi şekilde ağırlanacağını dile getirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İPEK'in konuşması: 

“Bugün, biz eğitimciler için en değerli varlıklarımız olan 1500’e yakın öğrencimizi mezun etmenin verdiği sevinç ve mutlulukla, bir araya gelmenin heyecanını yaşıyoruz.

Üniversitemiz, 2008 yılından bugüne vermiş olduğu toplam 12 bin mezun ile Türk Eğitim sisteminde önemli bir yere sahip olmuştur. 2019 yılında Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından yapılan Kalite değerlendirme sürecinde üstün bir başarı elde eden Üniversitemiz, Avrupa Üniversiteler Birliği üyeliği için başvuru süreci de devam ettirmektedir. Eğitim alanında olduğu gibi araştırma alanında da Üniversitemizin gelişimi devam etmektedir. Üniversitemiz son 5 yılda uluslararası alanda yapılan tüm yayın performans sıralamalarında üst sıralarda kendisine yer bulmuştur. Bu başarıların elde edilmesinde tüm öğrenci ve personellerimiz ile birlikte paydaşlarımızın da önemli katkıları olmuştur.

Bu noktada göreve başladığı günden itibaren her zaman desteğini hissettiğimiz Sayın Valimize teşekkürü bir borç bilirim. Üniversitemiz sosyal alt yapısının gelişimi ve öğrencilerimize sağladığı burs imkânları ile desteklerini somutlaştıran Valimizin bundan sonraki süreçte de desteklerini esirgemeyeceğine olan inancımız tamdır.

Değerli Veliler;

Bugün sizlerle aynı duyguları ve heyecanı paylaşıyoruz. Eğitim hayatını en iyi şekilde yapsın diye bize emanet ettiğiniz en kıymetli varlığınız olan evlatlarınızı mezun ediyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Her yıl olduğu gibi yine yüzlerce öğrencimizi gönül rahatlığı ile mezun edeceğiz.

Takdir edersiniz ki bir insanı yetiştirmek, hem büyük bir sorumluluk hem de büyük bir çaba gerektirir. Biz de bir yükseköğretim kurumu olarak en değerlileriniz olan evlatlarınıza, büyük bir hassasiyetle hem eğitim hem öğretim konusunda katkıda bulunmaya çalıştık. Yükseköğretim hayatı boyunca vermiş olduğumuz eğitim, aktardığımız bilgi ve kazandırdığımız yetkinliklerin mezuniyet sonrası dönemde yararlanıcısı olacağımız bilinci ile öğrencilerimizin mesleki yetkinlikleri çerçevesinde her türlü özveriyle yapmanın huzuru ile onları mezun etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hayatlarının bundan sonraki süreçlerinde başarılar diliyorum.

Saygıdeğer Meslektaşlarım;

Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin eğitimi ve mesleki gelişimine sunmuş olduğunuz emek için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gençlerimizin ülkenin gelişimi, milli ve manevi değerlere saygılı birer birey olarak yetişmesinde sizlerin özverili çalışmalarınız büyük önem arz etmektedir. Bugün bu çalışmalarınızın sonucu olan mezuniyet törenini yaşıyor olmanın sizler içinde büyük bir mutluluk ve gurur olduğunu çok iyi biliyorum.

Sevgili Mezunlarımız;

İkinci yuvanız olan Üniversitemizden sizleri bugün uğurlamanın hem mutluluğunu hem de biraz da olsa burukluğunu yaşıyoruz. Üniversitemize ayak bastığınız ilk günden beri sizleri birer evladımız olarak gördük. Eğitim hayatınızın belirli kalite standartları çerçevesinde gerçekleşmesi adına elimizden gelen çabayı ve gayreti gösterdiğimizi bilmenizi isteriz. En büyük arzumuz; sizleri, ülkenin gelişimi adına almış olduğunuz eğitim özelinde mesleğinizi icra ederken görmektir. Mesleğinizi icra ederken insanlığın iyiliği, ülkemizin ve milletimizin bekası ve gelişimi temel kılavuzunuz olsun, doğruluk, dürüstlük ve çalışkanlık en belirgin özellikleriniz olsun. Sizden beklentimiz; ülkesinin gelişimine katkı sunan, milletinin birliği için çaba sarf eden, ülkesinin kaynaklarını muhafaza edip, etkin kullanan birer birey olarak başarılı bir şekilde yaşamınızı devam ettirmenizdir. Hepinizi kutluyorum ve başarılı bir mesleki yaşam diliyorum.

Kıymetli Konuklarımız;

Bu mutlu günümüzde sizlerle bir arada olmak bizler için bir gurur kaynağı. Doğal güzellikleri ile Doğu’nun en önemli merkezlerinden biri olan Tunceli’de gördüğünüz gibi Üniversitemiz de neredeyse Tunceli’nin tüm güzelliklerinin buluştuğu bir konumda yer almaktadır. Kampüsümüzde bir taraftan eğitim, öğretim ve araştırma çalışmaları devam ederken diğer taraftan da öğrencilerimize ve personellerimize daha konforlu alt yapılar sunabilmek adına inşa çalışmaları devam etmektedir. Teknik birimlerin inşası haricinde öğrencilerimize sunacağımız sosyal alt yapı imkanlarının gelişimi adına kafeterya alanları, cami ve spor alanlarının inşa ve ihale süreçleri devam etmektedir. Her geçen gün öğrencilerimize daha iyisini sunabilmek adına çalışmalarımızın siz değerli dostlarımızın da desteği ile devam edeceğinin bilinmesini isteriz.

Başta Sayın Valim olmak üzere tüm misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyor ve şimdiden Ramazan Bayramını tebrik ediyorum.”

Bölümlerini birincilikle bitiren öğrenciler Vali SONEL’ in ve Rektörümüz İPEK’in elinden çiçeklerini aldılar.

Verilen iftar yemeğinin ardından sahne alan Sarısiyah isimli müzik grubu tüm davetlileri adeta coşturdu. Kep töreni ve havai fişek gösterisinden sonra sahneye çıkan genç sarkıcı Tuğba YURT ise öğrencilere çok eğlenceli saatler yaşattı.

Konserlerin bitiminde tüm davetliler memnuniyetle Üniversitemizden ayrıldılar.