Üniversitemizde "Hak Arama Kültürü ve Ombudsmanlık" Adlı Konferans Yapıldı

Üniversitemiz Ombudsmanlık Kulübü tarafından “Hak Arama Kültürü ve Ombudsmanlık” adlı konferans düzenlendi. Prof. Dr. Fuat SEZGİN Konferans Salonu’nda 5 Aralık 2019 tarihinde yapılan konferansa konuşmacı olarak Kamu Denetçisi Sadettin KALKAN katıldı. Konferansa Tunceli Valisi Tuncay SONEL, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İPEK, akademik personel ile çok sayıda öğrenci katılımda bulundu. Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansta ilk olarak Kamu Denetçiliği Kurumu’nu tanıtan kısa bir video izletildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan bahseden Kamu Denetçisi Sadettin KALKAN, hakkını aramak isteyen bireyin hangi metotları izlemesi gerektiğini ve ne tür haklarının olduğunu detaylı olarak açıkladı. Ombudsmanlık mesleğinin ise 1700’lü yıllarda İsveç Kralı tarafından Osmanlı Devleti’nden esinlenerek ortaya çıktığını ifade etti.

Konferans sonunda Ombudsmanlık Kulübü tarafından kendisine plâket takdim edilen Sadettin KALKAN, Tunceli’de ve Munzur Üniversitesi’nde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek Üniversitemizden ayrıldı.