Rektör İpek’ten “Çanakkale Zaferi” Mesajı

Birinci Dünya Savaşı’nın en kritik aşamalarından biri olan Çanakkale Savaşları ve Türk Milletinin binlerce şehit vererek elde ettiği Çanakkale Zaferi, milletimizin kaderini ve dünya tarihinin akışını değiştirmiştir. İstiklalini korumak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Türk milleti, 18 Mart 1915’de dünyadaki en ağır silahlarla donanmış bir ordunun nasıl dize getirilebileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Dünya harp tarihinde önemli yer tutan ve "Çanakkale geçilmez" destanının yazıldığı Çanakkale Zaferi, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için korkmadan ve çekinmeden göğsünü düşmana siper eden, tarih boyunca bağımsızlık ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan çekinmeyen Türk milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkansızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği milli mücadelenin şanlı destanıdır.

Bu topraklarda yaşayan her bir fert için birlik, beraberlik, dayanışma ve ortak gelecek ülküsünün ne denli önemli olduğunun en büyük göstergelerinden biri haline gelen Çanakkale Destanımızın 105. yıl dönümünde, cennet vatanımızı bizlere emanet eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün gazilerimizi şükranla anıyorum.

Prof. Dr. Ubeyde İPEK

Rektör