Rektör İpek’ten 23 Nisan Mesajı

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulması, milletimiz için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu yıl ulusal egemenliğimizin ve demokrasimizin öncüsü ve güvencesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yıl dönümünü kutlamanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı gün, milletimizin gurur ve coşku günüdür.

Milletin iradesinin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk kurulduğu ve çocuklarımıza armağan edildiği 23 Nisan 1920 tarihi, milletçe çocuklara verdiğimiz değerin ve çocuklarımıza duyduğumuz güvenin en güzel şeklini ortaya koymaktadır. Ülkemizin bugünü ve geleceği olan çocuklarımıza armağan edilen bu bayram, aynı zamanda dünya çocukları arasında sevgi, dostluk ve kardeşlik bağlarının gelişmesine ve gelecekte tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunma gayesini de taşımaktadır.

Munzur Üniversitesi olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye’de yaşamaları için tüm gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Meclisimizin 100. kuruluş yıl dönümünde milletimizin ve tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu uğurda canları pahasına mücadele eden tüm şehit ve gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.

Prof. Dr. Ubeyde İPEK

Munzur Üniversitesi Rektörü