Üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Programı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında fotoğraf sergisi, panel, ağaç dikimi gibi çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliklere Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali Özkan, İl Emniyet Müdürü Sayın Yılmaz Delen, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Rektör yardımcısı Nuran Cıkcıkoğlu Yıldırım’ın yanı sıra kurum müdürleri ile Üniversitemiz Akademik ve İdari personeli katıldı.

Program öncesi gerçekleştirilen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” sergisinde 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası objektiflere yansıyan milli mücadeleye ait görüntüler yer aldı. Sergi açılışı sonrası saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yılında kahraman şehitlerimize hitaben yaptığı konuşmada “Milletlerin kendi kaderlerini kendi hür iradeleri ile tayin etmesi, sahip olmaları gereken en temel haklardan biridir. Bu hak ve hürriyetten hiçbir şekilde vazgeçilmesi, taviz verilmesi ve bu hakka karşı yapılan hiçbir saldırının mazur görülmesi mümkün değildir” dedi. Ayrıca İpek,“Munzur Üniversitesi olarak bizlere düşen sorumlulukların ağırlığının ve büyük özveri gerektirdiğinin farkında olarak, sekiz Fakültemiz, üç Meslek Yüksekokulumuz ve bir Enstitümüz ile yeni yetişen nesillerin bir daha FETÖ ve benzeri örgütlerin ve yapıların hedefi olmaması için, aklın, bilimin ve vicdanın ışığında daha güçlü ve gayretli bir şekilde çalışma irademizi ve bu husustaki kararlılığımızı ortaya koymaktayız Bizlerin şehit ve gazilerimize bir şükran ifadesi olarak ve hatıralarını gelecek nesillere aktarmak adına 15 Temmuz ruhunu Üniversitemizde daima canlı tutacağımızı özellikle ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Rektör İpek’in konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panel de Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Erdal Açıkses tarafından “Milli Eğitimin Demokrasi ve Milli Birlik Açısından Önemi” ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Şahin Yedek tarafından ise “15 Temmuz Destanı: Gençlerin Demokrasi Bilinci” adlı sunum gerçekleştirildi. Konferans salonundaki programın ardından Mühendislik Fakültesi bahçesinde aziz şehitlerimiz için okunan duaların ardından dökülen lokmalar misafirlere ikram edildi. Yoğun katılımla gerçekleştirilen program 15 Temmuz şehitleri anısına Rektörlük bahçesine fidan dikimi ile sona erdi.