Geleneksel 10.Aşure Günü Etkinliğimizi Gerçekleştirdik

Üniversitemiz Rektörlüğünce her yıl düzenlenen aşure etkinliğinin onuncusu gerçekleştirildi.

Geleneksel 10. Aşure Günü etkinliği pandemi tedbirlerine uygun olarak 30 Eylül 2020 Çarşamba günü saat 15.00’te Aktuluk Kampüsü Mühendislik Fakültesi önünde gerçekleştirildi. Aşure etkinliğine Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Sayın Turgay ARAS, Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mustafa ATBAŞ, Ağır Ceza Başkanı Sayın Reha ASAN, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Ubeyde İPEK, İl Jandarma Komutanı Albay Sayın Durali CEYLAN, siyasi parti temsilcileri, Alevi Dedesi Sayın Hüseyin ERDOĞAN, kurum amirleri, yerel-ulusal basın temsilcileri, akademik ve idari personellerimiz ve vatandaşlarımız katıldı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Ubeyde İPEK, yaptığı konuşmada aşure etkinliğinin her yıl olduğu gibi öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirilmek istenmesi nedeniyle bu zamana kadar ertelendiğini; ancak yaşanan pandemi sürecinin yüz yüze eğitime imkan vermemesinden dolayı bu dönem öğrencilerimizle bir araya gelemediklerini ifade etti.

İPEK, konuşmasın da Üniversitemizin altyapı durumu, fakülte/bölüm sayısı hakkında önemli bilgiler verirken, üniversitemizin üniversiteler arası sıralamada yükselişte olduğunu belirtti. Fakültelerimizdeki bölümlerimize bu yıl itibariyle birçok yeni bölümün eklendiğini, buna bağlı olarak öğrenci sayımızda da önceki yıllara oranla önemli artış olduğunu kaydeden İPEK, yeni eğitim-öğretim döneminde kayıt yaptıran öğrenci sayısının iki bin üç yüz civarında olduğunu ve ek yerleştirmelerle bu sayının iki bin beş yüze ulaşmasının beklendiğini söyledi. Ayrıca Rektör İPEK, Üniversitemiz tarafından yürütülen 6 milyon Euro tutarındaki projede son aşamaya gelindiğini, projenin tamamlanmasıyla birlikte ülkemizin en iyi laboratuarlarının Munzur Üniversitesinde kurulacağını ve projeyle birlikte mühendislik alanında ülkemizin ve dünyanın ihtiyaçları doğrultusunda çok değerli Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirileceğini ifade etti.

Rektör İPEK’in konuşmalarının ardından aşure geleneğinin tarihsel önemine dair bilgiler veren Alevi Dedesi Hüseyin ERDOĞAN, düzenlenen Aşure Günü etkinliğinden dolayı Rektörümüze teşekkürlerini iletti. Okunan duaların ardından Prof. Dr. Sayın Ubeyde İPEK konuklarımıza aşure ikramında bulundu.