Rektör İpek Yeni Akademik Yıl Açılış Törenine Katıldı

2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni 15 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen toplu açılış törenine tüm üniversite rektörleriyle birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Ubeyde İPEK de katıldı.

-Tek tip üniversite yerine üniversitelerde çeşitlilik

Törende konuşma yapan YÖK Başkanı M. A. Yekta SARAÇ, uzun zamandır ihtiyaç olarak görülen tek tip üniversite yerine Cumhurbaşkanımızın destekleriyle üniversitelerde çeşitliliğin sağlandığını, araştırma üniversiteleri, bölgesel kalkınma odaklı, tematik ve mesleki eğitim ağırlıklı üniversitelerin bulunduğunu belirtti.

-YÖK Gelecek Projesi hayata geçirildi

SARAÇ, YÖK Gelecek Projesini hayata geçirerek 18 kritik teknoloji alanında öğretim üyesi istihdamını gerçekleştirdiklerini ve YÖK’ün Ekim ayı sonunda hayata geçireceği yeni projesi “YÖK Kariyer-Liyakat Projesi” hakkında bilgi verdi.

-YÖK’ün yeni projesi: “YÖK Kariyer-Liyakat Projesi”

Ekim ayı sonuna doğru üniversite akademik personel istihdamına yeni bir vizyon kazandıracak olan YÖK Kariyer-Liyakat Projesi’ni hayata geçireceklerini kaydeden Başkan SARAÇ, açılış toplantılarında iyi çalışılmış projeleri, sistematik olarak ilerleyen, uygulamaya girmiş, sonuçları alınmaya başlanan yükseköğretim politikalarını ve projelerini arz etmekten gurur duyduklarını belirtti.

-Mümkün olan en kısa sürede yüz yüze eğitime geçilecek

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ise yaptığı konuşmada COVİD-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim şeklinde yürütülen eğitimin en kısa zamanda yüz yüze eğitim şeklinde başlatılmasını hedeflediklerini belirtti.

-“Sözümüzü tuttuk”

Cumhurbaşkanımız konuşmasının devamında 81 ilimizin tamamında üniversite kurulmasını sağlayarak sözlerini tuttuklarını ifade etti.

-“YÖK Anadolu Projesi” ilk kez açıklandı

Cumhurbaşkanımız Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan YÖK Anadolu Projesi adıyla bir çalışma başlatıldığının müjdesini vererek bu projenin akademik yılın ikinci yarısında hayata geçirileceğini vurguladı. Bu projeyle Anadolu’da yeni gelişen üniversiteler ile nispeten daha gelişmiş olan üniversitelerin eşleştirilerek eksiklerin hızlı bir şekilde giderilmesinin hedeflendiğini ve eşleştirilen üniversitelerin öğrencilerinin diğer üniversitenin programlarına katılabileceğini söyledi.

-Bir başka yenilikçi proje: YÖK Sanal Laboratuvar Projesi

COVİD-19 salgını döneminde önemi daha iyi anlaşılan bir diğer önemli adımın da “YÖK Sanal Laboratuvar Projesi” olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanımız, bu proje ile birlikte fen, mühendislik, eczacılık gibi fakültelerin programlarında yer alan genel kimya ve fizik laboratuvarı derslerinin sanal olarak verilebileceğini; ilk olarak Dijital Dönüşüm Projesinde yer alan 24 üniversitede başlayacak olan bu çalışmadan 15 bin öğrencinin yararlanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülleri kapsamında verilen “Bireysel Ödüller” ve “Kurumsal Ödüller”i sahiplerine takdim etmesiyle tören sona erdi.