TÜBİTAK “Üniversite Yetkinlik Analizi” Raporu Yayınlandı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından oluşturulan ve ilki 2016 yılında yayınlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışması güncellenerek yayımlandı.

Üniversitelerin araştırma alanları bazında performanslarının birbirlerine karşılaştırmalı olarak değerlendirilebilmesini amaçlayan rapor, bir üniversitenin kendi bünyesinde yürüttüğü tüm araştırma alanlarından hangilerinde daha yetkin olduğunun analiz edilebilmesine imkan tanıyor.

160 üniversitenin yer aldığı ve 131 araştırma alanının bulunduğu çalışmada, Üniversitemiz “Yer Bilimleri” ve “Gıda Güvenliği, Hijyeni ve Sanitasyonu”, alt alanlarında hacim ve kalite olarak öne çıkarken, “Arıtma Teknolojisi” ve “Su Ürünleri Yetiştiriciliği” alt alanlarında hacmi, “İnşaat Mühendisliği” ve “Matematik” alt alanlarında ise kalitesi ile birçok köklü üniversiteyi geride bıraktı.

Ayrıca araştırmada, hacim ve kalite eksenlerine sahip yetkinlik grafikleri çizilirken, Üniversitemiz, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri”, “Biyokimya, Genetik ve Moleküler Biyoloji”, “Çevre Bilimleri”, “Enerji”, “Fizik”, “Gıda”, “İnşaat”, “Kimya”, “Malzeme Bilimleri”, “Matematik”, “Sağlık”, “Sosyal ve Beşeri Bilimler” alanlarında hacim ve kalite açısından en güçlü olunan alanlar arasında yerini aldı.

Üniversitemizin her geçen gün bağımsız bir kurum/kuruluş tarafından yapılan çalışmalarla pek çok alanda kalitesini belgelemesini, Munzur Üniversitesi ailesi olarak büyük bir memnuniyetle karşılamaktayız. Üniversitemizin elde ettiği bu ve diğer tüm başarılı çalışmalarda emeği geçen paydaşlarımıza gayretli çalışmalarından dolayı içtenlikle teşekkür ediyor, hep birlikte el ele başarılı çalışmalarımızın devamını diliyoruz. İlgili rapora ulaşmak için tıklayınız. 

Munzur Üniversitesi Rektörlüğü