“Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi"nde Munzur Üniversitesi'nden İki Bilim İnsanı

Üniversitemiz Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Muhammet GÜL ve Dr. Öğr. Üyesi Özal YILDIRIM Stanford Üniversitesi koordinasyonuyla yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen araştırma sonucunda “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı.

Dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı tarafından belirlenen “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’ne Munzur Üniversitesinden iki bilim insanı girmeye hak kazandı. Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümünden Doç. Dr. Muhammet GÜL ve Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Özal YILDIRIM 7 milyon araştırmacı üzerinde yapılan araştırma sonucunda, dünyanın en prestijli dergileri arasında yer alan Plos Biology dergisinde yayımlanan “Dünyanın en etkili bilim insanları” listesinde yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Hollanda’dan bilim insanlarının oluşturduğu ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmada; bilim insanlarının yayın sayıları, atıf sayıları, h-indeksi, yazar sıralamaları, dergilerin çeyrek değerleri gibi farklı değişkenler kullanılarak bilimsel etki endeksi oluşturuldu. Liste hazırlanırken, alanında en az 5 makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirildi ve 1996-2019 yılları arasında “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden elde edilen bilgilere göre, dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı belirlendi. Bilimsel göstergeler ışığında yapılan hesaplamaların ardından, 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında oluşturulan her bilim insanının çalışma alanı için “Yıllık Etki” ve “Kariyer Boyu Etki” şeklinde iki tür sıralama listesi oluşturuldu.

Munzur Üniversitesini her alanda yukarılara taşıyan bütün çalışma arkadaşlarımızı tebrik ediyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Munzur Üniversitesi Rektörlüğü