Üniversitemizde “Sıfır Atık Yönetim Sistemi” Kuruldu

Üniversitemiz, Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kurarak Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazanan kurumlar arasında yerini aldı.

Üniversitemiz 12 Temmuz 2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği doğrultusunda kurulan “Sıfır Atık Yönetim Sistemi” 26 Aralık 2020 tarihinde hizmete girdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yönlendirmesiyle doğaya saygı, ekonomiye katkı bilinci ile kurulan bu sistem kapsamında kampüsümüz içerisinde 1 adet 3. sınıf atık getirme merkezi ve 1 adet 200 metrekare alana sahip, 15 ayrı atık türünü biriktirebilecek kapasitede geçici depolama alanı düzenlendi. Tüm iç-dış mekânlara geri dönüşüm setleri konularak bilgilendirme yazıları ve gerekli yönergeler asıldı. Yetkili geri dönüşüm firması ile atıkların makbuz karşılığında sistematik olarak teslimi noktasında mutabakat sağlanarak konunun önemi hakkında farkındalık yaratmak ve sistemin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla personellerimize ve öğrencilerimize video eğitim verildi. Tüm bu düzenlemeler ile birlikte Üniversitemiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği süre içerisinde Sıfır Atık Yönetim Belgesi’ni alarak ilgili düzenlemeleri zamanında ve başarıyla gerçekleştiren üniversiteler arasındaki yerini aldı. Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile ilgili personel ve öğrencilerimize verilen eğitim videosu için tıklayınız.