Munzur Üniversitesi “YÖK Anadolu Projesi"nde

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020-2021 yılı Yükseköğretim Yıl Açılış Töreni’nde ilk kez kamuoyu ile paylaştığı “YÖK Anadolu Projesi”nin tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iştirakiyle gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, ilgili Bakanlar, kurum başkanlarının yanı sıra Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, proje koordinatörümüz Doç. Dr. Okay Çimen ve projede yer alan diğer üniversitelerin rektörleri, bölüm başkanları ve proje koordinatörleri katıldı.

Yeni YÖK tarafından yükseköğretimimizde ilk kez uygulanacak olan “YÖK Anadolu Projesi”, yeni kurulan veya gelişmekte olan “genç üniversitelerin”, belirlenen bazı alanlarda gelişiminin diğer üniversiteler tarafından desteklenmesi amacıyla, akademik insan gücü ve araştırma alt yapısı bakımından daha gelişmiş “kıdemli üniversiteler” ile eşleştirilmesini öngörmektedir. Ayrıca proje ile 15 genç üniversitede toplam 63 bölümdeki öğrencinin bazı dersleri, bu 12 üniversitenin kıdemli hocalarından almalarıyla eğitimde kalitenin ve mezun niteliğinin artırılması amaçlanıyor. Proje ile yine bu bölümlerdeki genç akademisyenlerin de kıdemli üniversitelerin araştırma alt yapılarından, kütüphane imkanlarından yararlanmaları, ortak yayın ve projeler gerçekleştirmeleri yoluyla daha donanımlı ve daha yetkin hale gelebilmelerine imkân sağlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen tanıtım toplantısında “YÖK Anadolu Projesi’ne” seçilen Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan Binali Yıldırım, Hakkâri, Iğdır, Kilis 7 Aralık, Munzur, Muş Alparslan, Siirt ve Şırnak Üniversiteleri “Genç Üniversiteler” olarak Ankara, Bursa Uludağ, Çukurova, Ege, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Orta Doğu Teknik ve Selçuk “Kıdemli Üniversiteler” olarak yer aldı.

Munzur Üniversitesi Projeye Dâhil Olan 15 Üniversite Arasında

“YÖK Anadolu Projesi” kapsamında 2006 yılı sonrasında kurulan 15 devlet üniversitesi arasından Genç Üniversite olarak belirlenen Üniversitemiz; “Beslenme ve Diyetetik ve Psikoloji” alanlarında Hacettepe Üniversitesi ile eşleştirilirken, “Jeoloji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği” alanlarında ise İstanbul Teknik Üniversitesi ile eşleştirildi.