Üniversitemizde Yüz Yüze Eğitim Sevinci

Ülkemizde Covid-19 pandemi tedbirleri kapsamında 2020 yılı mart ayında YÖK kararıyla üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilmişti. YÖK, 2020-2021 Eğitim Öğretim Bahar Döneminde uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, pandeminin seyri ve Sağlık Bakanlığının tavsiyesi doğrultusunda gerekli değerlendirmelerin yapıldıktan sonra uygulamalı dersler için yüz yüze eğitim kararı alındığını belirtti. Yüz yüze eğitime birinci sınıfların dahil edilmediğini; lisans programlarında 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarla birlikte ön lisans programlarında 2’nci sınıfların dahil edildiğini vurguladı. İpek, koronavirüs tedbirlerinin uygulanacağı yüz yüze eğitim öncesi, öğrencilerimize İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından PCR testi yapıldığını ve test sonuçları çıkana kadar öğrencilerimizin Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı yurtlarda barındırılarak sonucu negatif olanların yüz yüze eğitime dahil edildiğini söyledi. Ayrıca erkek ve kız öğrencilerimiz için de pandemi yurdu hazırlandığını ve pozitif vaka olması halinde öğrencilerimizin bu yurtlarda barınacaklarını belirtti. Öğrencilerimizin yanı sıra akademik ve idari personelimize de Covid-19 testi yapıldığını, kampüs girişinde HES kodu sorgulaması ve ateş ölçümlerinin yapılmasının ardından kampüs içine girişlere izin verildiğini söyledi.

Testler 10’ar günlük periyotlarla tekrarlanacak.

İpek, salgınla ilgili tüm tedbirlerin alındığını; Üniversitemizde bu dönem uygulama dersleri olan bölümlerde 2 bine yakın öğrencimizle 22 Şubat 2021 tarihi itibariyle yüz yüze eğitime başlandığını ifade etti. Öğrencilerimize uygulanan PCR testlerinin 10’ar günlük periyotlarla tekrarlanacağını ve pozitif vaka çıkması durumunda bu öğrencilerimizin Covid-19 tedbirleri kapsamında hazırlanan pandemi yurtlarında barınacaklarını söyledi. Ayrıca İpek, bu süreçte öğrencilerimize düzenli olarak maske dağıtılacağını; öğrencilerimizin mesafe ve hijyen kurallarına uymaları için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla da Üniversitemiz içinde pandemi kurulu oluşturulduğunu ifade etti.