Üniversitemiz Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki mali işbirliği kapsamında işletmelerin ve KOBİ’lerin iç ve dış piyasada rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Etkinliği gerçekleştirildi.

15-16 Mart 2021 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı, Büyükelçi Faruk Kaymakcı gibi birçok önemli isim katıldı.

Etkinlikte akademisyenler, proje faydalanıcıları, sivil toplum kuruluşlarından sanayiciler ve kamu çalışanları “Etkisi ve Ötesi” temasıyla bir araya gelerek hazırlıklarına 2020 yılında başlanan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) üçüncü dönemi çerçevesi ve çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Toplantıda Üniversitemizi temsil eden MUNTEAM Müdürü Doç.Dr. Okay Çimen ve Müdür Yardımcısı Dr. Öğr.Üyesi Yakup Say, “Türkiye’nin Nadir Toprak Elementleri Araştırma ve Yenilik Kapasitesinin Geliştirilmesi” başlıklı proje hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye ve AB mali işbirliği ile desteklenen ikinci en büyük Ar-Ge projesi niteliği taşıyan ve Üniversitemizin ortağı olarak yer aldığı projenin tanıtımı için nihai faydalanıcı pozisyonundaki Sanayi Genel Müdürlüğü ve proje ortağı MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) temsilcileri tarafından da katılım sağlandı. İki gün boyunca Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen diğer projelerin temsilcileri ile karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirildi. Toplantı esnasında NTE proje ekibi ile bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, proje hakkındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini dile getirdi.

“Deneyim paylaşımı” oturumlarında ise IPA 2 döneminin proje faydalanıcıları bilgi ve tecrübelerini paylaştı. Toplantının devamında katılımcılar Görünürlük Bilgilendirme Toplantısı, Teknik Dosya Hazırlığı, İhale ve Değerlendirme, Uygulama başlıklı eş zamanlı oturumlarda bir araya geldi. Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Etkinliği teknik çalışma gruplarının bulgularının sunumu ile sona erdi.