Hazreti Ali’yi Anlama ve Nevruz Bayramı

Tunceli Belediyesi tarafından organize edilen İnançsal ve Tarihsel Boyutuyla Hazreti Ali’yi Anlama ve Nevruz Bayramı etkinliği düzenlendi. Moderatörlüğünü Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek’in yaptığı ve Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programa; Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Kaymak, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Güneş ve Tunceli ili yanı sıra Tokat, Amasya, İstanbul, Ankara yörelerinden çeşitli sivil toplum örgütleri ve kanaat önderlerinin dışında yine çeşitli illerden ocak dedeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tokat Almus Tozanlı Ocağı Dedesi Ahmet Şahin Dede birlik ve beraberlik duası okudu.

Günün anlam ve önemine ilişkin Tunceli Valisi ve Tunceli Belediye Başkan Vekili Osman Kaymak bir konuşma yaptı. Kaymak: “Tunceli merkezli inanç-dede ocakları kendi içerisinde Alevi öğretide el ele el ‘Hakk'a’  şeklinde ifade edilen bir örgütlenmeye sahiptir. Sayısal verilere göre Alevi nüfusunun yaklaşık yarısı Tunceli merkezli inanç-dede ocaklarına inançsal bağlılığı bulunmaktadır. Bu tespit dahi Tunceli bölgesinin Alevilik açısından taşıdığı önem ve önceliği net bir şekilde ortaya koymaktadır.” dedi.  

 

Protokol konuşmalarının ardından, çeşitli illerden katılan ocak dedelerinin ve sanatçı Muharrem Temiz’in de deyişleriyle program sona erdi.