Rektör İpek’ten 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulması, millet iradesine güvenilerek başlayan Kurtuluş Mücadelemizin çıkış noktasının ne kadar doğru olduğunu bizlere göstermektedir. Millet iradesinin temsili olan Türkiye Büyük Millet Meclisi ise bu mücadelenin en güzel meyvesidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin kurulduğu ve çocuklarımıza armağan edildiği 23 Nisan 1920 tarihi, millet olarak geleceğimizin garantisi olan çocuklarımıza verdiğimiz değeri ortaya koymaktadır. Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya çocukları arasında sevgi, dostluk ve kardeşlik bağlarının pekişmesine ve gelecekte tüm insanlığın barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşturulmasına katkıda bulunma amacını da taşımaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle meclisimizin 101. kuruluş yıl dönümünde Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Milli Mücadelinin tüm kahramanlarının ve şehitlerimizin aziz hatıralarını saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Prof. Dr. Ubeyde İPEK

Munzur Üniversitesi Rektörü