Tunceli Üniversitesi'nden Alevilik Araştırma Çalışmalasına Destek

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, ev sahipliğini Alevilik Araştırmaları Dergisi’nin yaptığı toplantıda geçtiğimiz cumartesi günü Alevilik Araştırmaları Dergisi ve Hubyar Vakfı yöneticileri ile Ankara’da bir araya geldi.

15 CİLTLİK BİR ESER OLUŞTURULACAK

Toplantıda Alevi inancının Anadolu’da ocak olarak en önemli temsilcilerinden biri olan Hubyar Ocağı ile ilgili bilimsel-akademik içerikte geniş çaplı bir araştırmanın başlatılmasına karar verildi. Yaklaşık üç yıl sürecek olan çalışma Tunceli Üniversitesi, Hubyar Vakfı ve Alevilik Araştırmaları Dergisi’nin ortak katkılarıyla hayata geçirilecek olup çalışmanın ana taşıyıcısının Hubyar Vakfı olacağı belirtildi.

Konuyla ilgili yazılı bir değerlendirme yapan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Hubyar Ocağı’nın Tokat merkezli bir inanç-dede ocağı olduğunu ve Anadolu da birçok yerleşim yerinde temsilcileri bulunduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

REKTÖR IPEK:

“ALEVİ TOPLUMUNDA GENİŞ BIR KİTLEYİ KAPSAMAKTA“

“Hubyar Ocağı ana etkinlik sahası olarak Tokat coğrafyasından beslenmekle birlikte tarihsel-inançsal uzantıları Sivas, Yozgat, Amasya, Çorum, Samsun, Erzurum, Tunceli, Kocaeli ve Manisa bölgelerine kadar ulaşmaktadır. Dolayısıyla bu ocak üzerine gerçekleştirilecek çalışma sadece Tokat bölgesi ile ilgili bir tespit olmayıp Karadeniz, İç Anadolu, Marmara, Ege ve Doğu Anadolu bölgelerine ait Alevilik algılayışlarını da içermektedir. Hubyar Ocağı bu demografik özelliğiyle Anadolu’daki en önemli Alevi inanç-dede ocaklarındandır. Ayrıca yüzyıllar ötesinden günümüze Hubyar Ocağı'nda ocaklı dede ocaklı talip diyaloğu, inançsal pratiklerin orijinal yapısı tarihsel ve dinamik şekliyle sürdürülmektedir. Bu yanıyla Hubyar Ocağı geleneksel ve tarihsel Aleviliğin unsurlarını bünyesinde toplayan önemli bir inanç kurumudur.”

Rektör Ubeyde İpek, “Çalışma sonunda oluşacak külliyatın Alevi inancının tarihsel ve inançsal değerlerinin yazıya aktarımı noktasında son derece önemli bir prototip olacağını belirterek, benzer çalışmaların Tunceli ilindeki ocaklar içinde yapılacağını“ ifade etti.   

Toplantı sonunda mevcut çalışmanın başlangıç tarihinin ve iç takviminin belirlenmesi için Tunceli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Haziran ayında Tunceli’de bir araya gelineceği kaydedildi.