Üniversitemizde “Avrupa’da Alevilik” Konulu İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Üniversitemizde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Serdar Çam, Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali Özkan, Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Sayın Abdullah Eren, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Alevi STK Temsilcileri, kanaat önderleri ve akademisyenlerimizin katılımıyla “Avrupa’da Alevilik” konulu istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Rektör İpek, yaptığı açılış konuşmasında Alevilik denildiğinde ilk akla gelen yerin Tunceli olduğunu, Alevi nüfusun en yoğun burada yaşadığını ve Tunceli merkezli olan birçok Alevi Ocağı’nın Anadolu’ya buradan yayıldığını vurguladı. Rektörümüz konuşmasının devamında Üniversitemizin kurulduğu günden bugüne kadar Alevilik-Bektaşilik ile ilgili yapılan hem bilimsel çalışmalara hem de tez çalışmalarına önem verdiğini belirtti. Üniversitemizde öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz tarafından yapılan yüksek lisans tez çalışmaları, devam eden doktora tezi çalışmaları ve kitap sayıları hakkında bilgi veren İpek, bu çalışmaların her birinin Aleviliği farklı bakış açılarıyla inceleyen kıymetli eserler olduğunu söyledi.

Toplantıda konuşma yapan Vali Mehmet Ali Özkan: “Türkiye’yi tanımak istiyorsak Tunceli’yi tanımak zorundayız. Türkiye’yi anlamak istiyorsak Tunceli’yi anlamak zorundayız. Tunceli’den Türkiye’ye ve daha sonra Balkanlar’a gitmek istiyorsak ocakların, erenlerin ve ermişlerin diyarı Tunceli’yi anlayıp dokumak, söz yerindeyse anlatmak zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

Serdar Çam, yaptığı konuşmada ilimize ilk kez geldiğini ve bundan sonraki süreçte ilimizi daha sık ziyaret etmek istediğini ifade etti. Anadolu’nun kültürel zenginliğine vurgu yapan Çam, Valimiz Mehmet Ali Özkan’ın "Anadolu’yu ve Türkiye’yi tanımak için Tunceli’yi tanımak gerek.” ifadelerine ek olarak Anadolu’yu anlayabilmek için Balkanlar, Türkistan, Orta Asya, Kerbela gibi ortak kültürümüzün bulunduğu farklı coğrafyalarla bağlantıların koparılmaması gerektiğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından istişare toplantısı Prof. Dr. Ahmet Taşğın ve Dr. Öğr. Üyesi Bülent Keleş’in sunumlarıyla devam etti. Sunumların ardından öğrencilerimizle bir araya gelen Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Vali Mehmet Ali Özkan, Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, YTB Başkanı Abdullah Eren ve TİKA Başkanı Serkan Kayalar’ın öğrencilerimizle sohbet ederek sorularını yanıtlamalarının ardından program sona erdi.