Rektör İpek’ten 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Aziz milletimizin imkânsızlıklar içinde tüm cihana karşı azim ve sarsılmaz bir inançla verdiği Kurtuluş Savaşı sonrasında bizlere armağan edilen Cumhuriyet, bu topraklardaki söz sahibinin Türk Milleti’nden başkası olamayacağını tüm dünyaya ispatlamış ve mazlum milletlere de örnek olmuştur. Cumhuriyet, Batılı devletlerin “Bir avuç Türk” dediği kahraman ecdadımızın milletimizle omuz omuza vererek bağımsızlığını nasıl kazandığının cevabıdır.

Milletimiz, Cumhuriyetin bize gösterdiği yolda aklı ve bilimi kendine rehber ederek çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için Milli Mücadele’de gösterdiği iradeyle bu aydınlık yolda yürümeye devam edecektir. Eğitim ve bilim yuvaları olarak bizim sorumluluğumuz imkânsızlıklar içinde kazanılan Cumhuriyetimize sahip çıkarak daha güçlü ve daha gelişmiş bir Türkiye için vatanını, milletini ve hürriyetini seven, milli ve manevi değerlerine bağlı nitelikli gençler yetiştirmek ve ülkemizin geleceğe sağlam adımlarla ilerlemesine vesile olmaktır.

Bu düşüncelerle milletimize sahip olduğu değerleri armağan eden başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Milli Mücadele kahramanlarımızı, gazilerimizi ve vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Prof. Dr. Ubeyde İPEK

Rektör