Üniversitemizde “Milli Ağaçlandırma Günü” Etkinliği Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organize edilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi Tunç ve Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali Özkan’ın teşrifleriyle ağaç dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç ve Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali Özkan ile birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Elazığ Orman Bölge Müdürü Sayın M. Salih Çetiner, kamu kurumu müdürleri, yerel/ulusal basın temsilcileri, akademik/idari personeller, öğrencilerimiz ve Tunceli halkı katıldı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğimizde ağaç dikimi için belirlenen alanda yüzlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra başlayan etkinlikte Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcımız Mehmet Hadi Tunç, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan ve Elazığ Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner açılış konuşması yaptı. Açılış konuşmalarının ardından başlayan etkinliğimize Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da canlı yayınla katıldı. Programda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “"Kültürümüz tüm canlılara karşı sevgi ve şefkatle yaklaşmamızı öğütler. Ağaç, çevre, yeşil sevgisini yeni nesillere aktarma görevimizdir. İmkânı olan vatandaşlarımızın toprağını ağaçla, ormanla süslemesi bu gönül zenginliğimizin ifadesidir. 11 Kasım tarihinin ağaç dikme yanında, içinde yaşayan tüm canlılarla birlikte dünyaya karşı sorumluluklarımızı hatırlama günü olarak görüyorum.

İnsanoğlunun son asırlarda bitmez tükenmez bir hırsla doğal kaynaklara saldırması artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir. Bir yanda orman yangınları, sel baskınları, kuraklık gibi değişen meteorolojik olaylar bize tabiatın ikazlarıdır. Biz bu mesajı alıyoruz. Ama bu felaketlerin müsebbiplerinin aynı bilince sahip oldukları konusunda derin şüphelerimiz var. Bir yandan üzerimize düşenleri yaparken, diğer yandan çarpık tabloyla mücadele ediyoruz. Diktiğimiz her fidan mücadelemizin nişanesidir.” ifadelerine yer verdi.