Prof. Dr. Yekta Saraç, Akademik Personellerimiz ile Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Prof. Dr. Sayın M. A.Yekta Saraç, Sayın Dr. İsrafil Kışla ve Sayın İhsan Şener’in Tunceli ziyaretleri kapsamında gerçekleştirdikleri programda,önceki dönem YÖK Başkanlığı da yapmış olan Prof. Dr. Sayın M. A.Yekta Saraç, Üniversitemize ziyarette bulunarak akademik personellerimiz ile bir araya geldi.

Prof. Dr. Yekta Saraç’ın 11 Ocak 2022 Salı günü gerçekleştirdiği ziyaretprogramı kapsamındaÜniversitemiz Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda bir toplantı yapıldı. Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nuran Cıkcıkoğlu Yıldırım ve Prof. Dr. Mustafa Dörücü ile birlikte akademik personellerimiz katıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, toplantıda yaptığı sunumdason dönemlerde Üniversitemizin yer aldığı projeler, akademik alanlarda yapılan çalışmalar, elde edilen başarılar, öğrenci/personel sayıları ve kampüsümüzün fiziki durumu hakkında bilgi verdi.

Rektör İpek’in yaptığı sunumun ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Üniversitelerin öğrenciyi koruyan, kollayan, bilginin depolandığı, üretildiği ve paylaşıldığı görkemli kurumlar olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında dijitalleşmeye dikkat çeken Saraç, yaşadığımız pandemi süreci ile birlikte dijitalleşmenin bir zorunluluk haline gelerek aniden hayatımıza girdiğini ve bununla beraber dijitalleşme süreçlerinin temelini oluşturan mesleklerin beklenen zamandan daha önce öne çıktığını belirtti. Robotik mühendisliği, veri analistliği, lojistik sektörü gibi bazı mesleklerin öne çıkmasının temelinde dijitalleşmenin yattığını belirterek ileri teknolojileri iyi kullananların büyük gelişmelere öncülük edebileceklerini ifade etti.

“Üniversiteler, birbirinin kopyası olma durumundan çıkmaya başladı.”

Üniversitemizin 2021 Eylül ayından bu yana bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler arasında Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları alanında ihtisaslaştığını söyleyen Prof. Dr. Yekta Saraç, geçtiğimiz yıllarda Yeni YÖK başlığı altında Türk Yükseköğretim Sistemine ihtisaslaşmayı, misyon farklılaşmasını kazandırdıklarını ve bu çerçevede üniversitelerin birbirinin kopyası olma durumundan çıkmaya başladığını; dolayısıyla ileri teknoloji alanındaki çalışmaların Munzur Üniversitesi’nin faaliyetlerinin odağını oluşturduğunu söyledi. Saraç, konuşmasının devamında:

“Bilimin güç olduğunu biliyoruz.”

“Bilimin güç olduğunu biliyoruz. Bilimin, ona saygınlık kazandıranın, onun insana erdem katan yönü olduğunu unutmamalıyız. İnsan erdemini ön planda tutan, küresel dünyanın ticari baskısına karşı akademik duruşunu koruyabilen, doğduğu topraklara katkı sunabilen bir bilim anlayışının yerleşmesine önem vermemiz lazım.”

“Bilgi erdemdir, fazilettir.”

“Bilgi, kadim kültürümüzde yer ettiği şekilde aynı zamanda bir erdemdir, fazilettir. Doğru eylem, doğru bilgiye dayanır. Bilgi, ancak erdemle ilişkilendirildiği taktirde insanlığı yüceltir. Erdemle ilişkilendirilmeyen bilgi yıkıma yol açar. Bilimin yıkımlar, katliamlar veya insanın insana tahakkümü için değil, yeryüzünde daha müreffeh, daha mutlu bireylerin ve toplumların var olması için kullanılması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Toplantıdan sonra akademik personellerimiz ile Rektörlük Makamında tekrar bir araya gelen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yekta Saraç, personellerimizin çalıştıkları alanlarla ilgili bilgi aldı. Makamda gerçekleştirilen görüşmenin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, nazik ziyaretleri için Prof. Dr. Yekta Saraç’a teşekkürlerini iletti.