Alevi İnancında Hızır Etkinliği Geniş Bir Katılımla Yapıldı

Tunceli Valiliği, Tunceli Üniversitesi ve Tunceli Cem Evi tarafından ortaklaşa düzenlenen “İnançsal, Tarihsel ve Kültürel Boyutlarıyla Alevi İnancında Hızır” etkinliği yoğun bir katılımla 11 Şubat perşembe günü gerçekleştirildi.

       Saat 14.00’da başlayan programa Tunceli Valisi Osman Kaymak, Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Başak Eryılmaz Şaktanlı, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Muzaffer Aşkın, Tunceli Vali Yardımcıları, Kamu kurum müdürleri, üniversiteden çeşitli daire başkanları, başta Tunceli yöresinden olmak üzere ocak dedeleri ve toplulukları olmak üzere, Ordu yöresinden Güvenç Abdal Ocağı semah topluluğu, Tokat yöresinden Hubyar Ocağı semah topluluğu, Adıyaman ve Amasya Suluova yöresinden semah toplulukları ve 30’a yakın ilden misafir katıldı.

        Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda ilk olarak Tunceli Cem Evi Başkanı Ali Ekber Yurt Dede söz alarak, kısa bir konuşma yaptı. Yurt, Tunceli Valiliği, Tunceli Üniversitesi ve Tunceli Cem Evi olarak birlikte gerçekleştirdikleri Hızır etkinliğinin faydalı geçeceğine inandığını belirterek, destek veren kurumlar ile katılım gösteren konuklara teşekkür etti.

        Ali Ekber Yurt’un ardından konuşan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’de “Hızır inancı ve orucuyla ilgili inançsal ve tarihsel bilgileri bilimsel ve akademik bir şekilde yarınlara aktarmayı hedeflediklerini vurgulayarak, bu konuda üniversite senatosunda karar aldıklarını ve üniversite bünyesinde faaliyet gösteren ,

        Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezinin enstitüye dönüştürüleceğini belirtti. Etkinlikte konuşan ve “Böyle bir etkinliğin Tunceli'de düzenlenmesinin manevi anlamda çok önem taşıdığını” dile getiren Tunceli Valisi Osman Kaymak’da, “Tunceli bölgesinin Anadolu'da Alevi inancının en önemli tarihi belgesi olduğunu ve nüfusunun büyük çoğunluğu Alevi inancına mensup kentte, Alevi dede ocaklarının en önemli temsilcilerinin bulunduğunu” söyledi. Vali Osman Kaymak, yörede tekke, ziyaret, yatır, makam, mezar ve türbe gibi adlarla anılan sayısız "kutsal mekâna" sahip olduğunu ifade ederek, “Kutsal mekanlar üzerine araştırmalar yapılması, Aleviliğin asli inanç profilini daha net ortaya konulmasını sağlayacak sayısız bilgiyi ortaya çıkaracağını” kaydetti.

        Tunceli Valisi Kaymak sözlerini şöyle tamamladı: "Alevi inancında dede ocaklarında 'el ele el Hakk'a' şeklinde ifade edilen iç kurumsal, tarihsel bağlantının da en önemli örneklerini yine Tunceli bölgesinde gözlemlemek mümkündür. İçinde bulunduğumuz günler Alevi-Bektaşi inancında kutsal kabul edilen Hızır ayına tekabül ediyor. Tüm Anadolu'da darda ve zorda kalan canlarımız 'Yetiş ya Boz Atlı Hızır' sedalarıyla yardıma çağırdığı Hızır'ı inanç dünyasına almış, gönlünde Hızır için özel bir muhabbet yaratmıştır."

        Protokol konuşmalarının ardından etkinliğe katılım gösteren misafirler de duygu ve düşüncelerini ifade ederken, çeşitli yörelerden nefesler ve semahlarda programda yer aldı. Moderatörlüğünü Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in yaptığı “İnançsal, Tarihsel ve Kültürel Boyutlarıyla Alevi İnancında Hızır” panelinde ise Eskişehir Osman Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Medine Sivri, İnönü Üniversitesinden Doç. Dr. Banu Mustan Dönmez ve Kastamonu Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Fahri Maden konuşmacı olarak katılarak yapmış oldukları bilimsel araştırmaları katılımcılarla paylaştılar.

        Panelin ardından ise Tunceli Valisi Osman Kaymak, Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Başak Eryılmaz Şaktanlı, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ve Tunceli Cem Evi Başkanı Ali Ekber Yurt tarafından panelistler ve il dışından katılım gösteren ocak mensuplarına onurluk takdimi yapıldı. Etkinlik kapsamında aynı günün akşamında da Tunceli Cem Evinde hızır cemi yürütülerek, lokma dağıtımı gerçekleştirildi.