“Dijital Türkiye Yapay Zekâ ve Siber Güvenlik” Söyleşisini Gerçekleştirdik

Üniversitemizde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un sunumuyla “Dijital Türkiye Yapay Zekâ ve Siber Güvenlik” söyleşisi gerçekleştirildi.

Kongre ve Kültür Merkezimizde 25 Mart 2022 Cuma günü gerçekleştirilen etkinliğe Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Vali Yardımcımız Uğur Karakaya, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nuran Cıkcıkoğlu Yıldırım ve Prof. Dr. Mustafa Dörücü, il protokolü, basın temsilcileri, akademik/idari personellerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Söyleşi programı öncesinde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve katılımcılara Nadir Toprak Elementleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Okay Çimen tarafından yapılan sunumla Araştırma Merkezimiz bünyesinde yürütülen faaliyetler, ortağı olduğumuz Avrupa Birliği projesi ve akademik çalışmalar hakkında bilgi verildi. Toplantıda Rektör İpek de Üniversitemizin içinde yer aldığı misyon farklılaşması ve yürütülen projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dr. Ali Taha Koç, Dijital Türkiye Yapay Zeka ve Siber Güvenlik konulu söyleşi programında yaptığı konuşmada, dijital teknolojilerin gelecekte hayatımızın her alanında yer alacağını; Dijital Dönüşüm Ofisi olarak bu teknolojileri nüfusumuzun büyük bir bölümünü oluşturan gençlerimize göstermek amacıyla Dijital Türkiye ve Yapay zeka siber alt güvenliği için birçok ilimizi ziyaret ettiklerini söyledi. Gelişen dijital teknolojilerle birlikte gelecekte hayatımızın kolaylaşacağını belirten Koç, önümüzdeki süreçte yapay zekânın verileri işleme konusunda bugünkünden daha başarılı olacağını vurguladı. ECD Dijital Ekonomi Çalışmalarında dijital devletin geliştirilmesi hedefinin ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Koç, bu doğrultuda dijital altyapıların oluşturulması, verilerin korunması ve yapay zekâ ile yorumlanması gibi pek çok çalışmanın yapıldığını ifade etti. Bu noktada temel hedeflerinin dijital dönüşümü sürdürülebilir kılarak dijital teknolojilerin kullanımı yoluyla ülkemizin dünya sahnesinde rekabet gücünü artırmak olduğunu belirtti. Başkan Koç, konuşmasının devamında yapay zekanın son sanayi devriminin itici gücü olduğunu ve artık Ulusal Yapay Zeka Stratejisi ile kamuda da yapay zekanın kilidinin açıldığını vurguladı. Dr. Ali Taha Koç, konuşmasının sonunda ülkemizin yüksek teknolojiye dayalı ürünleri tasarlayıp geliştiren, bu ürünleri üreten bir ülke olma konusunda ciddi bir potansiyel taşıdığını ve geleceğin dijital dönüşümde olduğunu söyledi.

Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’a nazik ziyaretleri ve söyleşi programımızda yaptığı konuşmasından dolayı teşekkür etti.