Üniversitemizde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" Anma Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Üniversitemizde, 15 Temmuz Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri Programı kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Üniversitemiz ev sahipliğinde Aktuluk Kampüsümüzde gerçekleştirilen etkinliklere Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Vali Yardımcımız Osman Şahin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nuran Cıkcıkoğlu Yıldırım, il protokolü ve akademik-idari personelimiz katıldı. Etkinliklerin ilk periyodunda personellerimizin katılımıyla gerçekleştirilen bisiklet turu ve “15 Temmuz Hatırlama ve Türkiye Aşkına” konulu senato toplantısı gerçekleştirilmesinin ardından Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde panel düzenlendi. 15 Temmuz şehitleri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan “Türkiye Aşkına” konulu panel etkinliğimizin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek gerçekleştirdi.

Rektör İpek yaptığı konuşmada: “Bugün burada 15 Temmuz 2016 tarihinde aziz milletimizin Fethullahçı Terör Örgütüne karşı gösterdiği kahramanlığı, cesareti ve dik duruşu bir kez daha hatırlamak üzere bir araya geldik. Hain darbe girişimi sırasında tek yürek olan milletimiz, demokrasimiz ve bağımsızlığımız uğruna gerektiğinde canını hiçe sayabileceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Ağır silahlara, uçaklara, tanklara karşı göğsünü siper edebilecek cesaret dünyada çok az millete nasip olmuştur. Aziz milletimiz gösterdiği bu cesaretle kendi iradesine sahip çıkmış ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içine sızmış olan hainleri bertaraf etmeyi başarmıştır.

FET֒nün hain darbe girişimi sırasında 251 vatan evladı en kutsal mertebe olan şehitlik meretebesine erişmiş, 2703 evladımız ise gazilik şerefine nail olmuştur. Ülkemiz ve demokrasimiz uğruna şehit ve gazi olan kahraman evlatlarımızın aziz hatıralarını yaşatmak; canları pahasına yazdıkları destanı gelecek nesillere aktarmak bizlerin en önemli görevi haline gelmiştir.

Fetö terör örgütü 15 Temmuz 2016 tarihinde, ülkemizi karışıklığa, kaosa, iç savaşa ve hatta bölünmeyi hedefleyen kalkışmaya girişmiştir. Kalkışma, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milletimiz sayesinde hüsrana uğratılmıştır. Dünyadaki mazlum milletlerin duası ve geçmişimizin ruhu ile girişim sonuçlanmadı. Ülkemiz Şehit ve Gazilerle bir bedel ödedi fakat FETÖ uzantılarının devlette temizlenmesi ile geleceğimiz aydınlandı. Üniversitemiz darbe girişimi öncesi ve sonrası FETÖ ile mücadeleyi ön planda tuttu ve gönül bağı olanlar dahil hepsinin üniversitemiz ile ilişkisi kesildi.

Bu vesileyle, 15 Temmuz gecesi destan yazan ve canlarını feda eden tüm demokrasi şehitlerimizi rahmet; gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemiz Pertek Sakine Genç Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojileri Programı öğretim elemanları ve öğrencilerinin 15 Temmuz şehitleri anısına on beş metre derinlikte hazırladıkları video gösterimi yapıldı. Video gösterimi sonrasında moderatörlüklerini Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Yedek’in üstlendiği “Tarihten Günümüze Milli Mücadele Ruhunun Toplumsal Harekete Dönüşmesi” başlıklı panel sunumunu Dr. Öğr. Üyesi Ela Özkan yaparken, “Geçmişten Günümüze Varlık Mücadelesinin Edebi Metinlere Yansıyan Görünümleri” başlıklı sunumu ise Dr. Öğr. Üyesi Yeliz Akar yaptı. Panel etkinliğimiz sonrasında kapmüsümüzdeki Hz. Ali Camii’nde 15 Temmuz şehitlerimiz anısına okunan Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile etkinlik programımız sona erdi.