Üniversitemizden Yeni TÜBİTAK Projesi

Üniversitemiz Nadir Toprak Elementleri Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü iş birliğinde yürütülecek olan “Boksit İlişkili Şeyllerden Nadir Toprak Elementi (NTE) Kazanımının Araştırılması” başlıklı TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Projesi desteklenmeye uygun görüldü.

TÜBİTAK tarafından desteklenmesi uygun görülen projede Üniversitemiz Nadir Toprak Elementleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Dr. Öğr. Üyesi Turan Uysal proje yürütücüsü olarak görev alırken Dr. Öğr. Üyesi Ceren Erüst Ünal araştırmacı olarak görev alacak. İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ise danışmanlık görevini üstlenecek. 594 bin TL bütçeli proje kapsamında nadir toprak elementlerince zengin boksit ilişkili şeyl ve kil mineralleri gibi ikincil jeolojik kaynaklardan daha ekonomik ve çevreci bir yöntemle NTE üretimi gerçekleştirilecektir. Ayrıca sıfır atık hedefiyle yan ürün olarak alümina ve silika üretimi de gerçekleştirilecek olup yeşil ve sürdürülebilir kaynak kullanımını sağlayacak farklı bir yöntem önerilmesi de hedeflenmektedir. Projenin cevher hazırlama ve hidrometalurji araştırmalarında yenilikçi ve özgün sonuçlar/çıktılar ortaya çıkarması beklenmektedir.

Projenin ülkemiz ve her iki üniversite için hayırlı olmasını diler, proje kapsamında görev alan tüm personellerimize başarılar dileriz.

Munzur Üniversitesi Rektörlüğü