Bölgesel Kalkınma Dergisi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Bölgesel kalkınma konusunda ilgili kamu kuruluşları ile akademik hayatı birleştirmesi hedeflenen Bölgesel Kalkınma Dergisi’nin tanıtımı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da düzenlenen toplantı ile gerçekleştirdi.

Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve bölgesel kalkınmanın ekonomik, sosyal, çevre çalışmaları, beşeri bilimler ve tarım ekonomisi ve politikaları gibi birçok alanı içeren Bölgesel Kalkınma Dergisi’nde kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarını içeren makalelere yer verilecek. Ayrıca Türkçe ve İngilizce makalelerin yayınlanacağı dergide, ulusal ve uluslararası birçok makalenin yer almasıyla akademik çalışmalar için bir çatı oluşturulması hedefleniyor. Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan derginin üçer aylık dönemler halinde yılda dört sayı olarak yayınlanacağı ve ilk sayının 2023 ocak ayında okuyucularıyla buluşacağı bildirildi.

ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde 19 Ekim 2022 Çarşamba günü düzenlenen toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Sayın Barış Yeniçeri, kamu kurumu ve üniversite temsilcileri katıldı. Toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Sayın Barış Yeniçeri konuşma yaptı.

Bakan Varank yaptığı konuşmada ülkelerin ortak hedefinin topyekün ve sürdürülebilir kalkınmayı yakalamak olduğunu; bölgesel kalkınmanın, ekonomik ve sosyal yapıyı iyileştirerek kaynakların etkin dağıtılmasına ve bölgeler arasında refah seviyesi farkının azaltılmasına imkân sağladığına dikkat çekti. Uzman kadrolarla birlikte sahaya inerek yerel idareler, vatandaşlar, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve diğer tüm paydaşlarla iş birliği yaptıklarını ve öncelikle ihtiyaçları belirlediklerini dile getiren Varank: "Bölgelerimizin potansiyelini harekete geçirmek için yoğun mesai harcıyoruz. Bugüne kadar kamu, sivil toplum ve özel sektörden 25 bine yakın kalkınma odaklı projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladık. Hangi politikayı, nasıl uygulayacağınız ne kadar önemliyse bunu nerede uygulayacağınız da bir o kadar önemli. Bu doğrultuda, Türkiye'de yapılmış en kapsamlı araştırmalardan birisi olan 'Türkiye'de Kentsel ve Kırsal Yerleşim Sistemleri Araştırması'nı' Bakanlık olarak hayata geçirdik." dedi. Konuşmasının devamında 2016 yılında "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı"nı başlattıklarını ve 22 üniversitenin kendi alanında ihtisaslaştığını vurgulayan Bakan Varank, araştırma ve programlarını hayata geçirirken iş birliği yaptıkları kurumların başında da üniversitelerin geldiğini belirterek strateji ve planlama çalışmalarında üniversitelerin birikiminden azami seviyede istifade ettiklerini belirtti.

Bilimsel çalışmalar doğrultusunda tüm paydaşlarda olduğu gibi akademi ile de yakın işbirliği içerisinde olacaklarını belirten Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri yaptığı açılış konuşmasında: “Bugün tanıtımını yatığımız Bölgesel Kalkınma Dergisi, esasen 4 yıldır hayata geçirmeyi planladığımız bir faaliyetti. Biz bu alanın hem literatürden beslenme hem de literatüre katkı sağlaması açısından münbit bir alan olduğunu bizzat yaşayarak gördük ve görüyoruz. Yaklaşık 1 yıldır da fiili olarak hazırlıklarını sürdürdüğümüz dergi konusunda pek çok üniversitemizle ve akademisyenimizle ortak çalışmalarımız oldu. Özellikle bu alanda çalışan ve eser veren akademisyenlerimizin bu derginin önemli bir boşluğu dolduracağına dair değerlendirmeleri de bizleri bu süreçte daha da motive etti ve cesaretlendirdi.” dedi.