Üniversitemizden Yeni TÜBİTAK Projesi

Üniversitemiz Nadir Toprak Elementleri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülecek olan “Nadir Toprak Element (NTE) Katkılı (La, Ce) Cu-Al-Fe-Mn Yeni Şekil Hafızalı Alaşımının Toz Metalürjisi Yöntemiyle Üretilmesi ve NTE İlavesinin Mikro-Yapı, Mekanik Özellik ve Korozyon Davranışına Etkisinin İncelenmesi” başlıklı TÜBİTAK-ARDEB 1002-A Projesi desteklenmeye uygun görüldü.

TÜBİTAK tarafından desteklenmesi uygun görülen projede Üniversitemiz Nadir Toprak Elementleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Dr. Öğr. Üyesi Fatih DOĞAN proje yürütücüsü olarak görev alırken Doç. Dr. Öğr. Üyesi Ömer GÜLER araştırmacı olarak görev alacak. Proje kapsamındaki üretimler için toz metalurjisi yöntemi kullanılarak Cu-Fe-Al-Mn esaslı ürünlere La ve Ce nadir toprak elementleri ilave edilecektir. Proje kapsamında Cu-Fe-Al-Mn esaslı ŞHA'larda üretim maliyetinin düşürülmesi ve La, Ce ilavesinin Cu-Al-Fe-Mn bazlı alaşımların mekanik ve korozyon özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi hedeflenmektedir.

Projenin ülkemiz ve üniversitemiz için hayırlı olmasını diler; proje kapsamında görev alan tüm personellerimize başarılar dileriz.

Munzur Üniversitesi Rektörlüğü