Üniversitemizde “Ombudsmanlık ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” Konferansı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz ev sahipliğinde TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Av. Şeref Malkoç'un konuşmacı olarak katıldığı “Ombudsmanlık ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde 22 Kasım 2022 Salı günü gerçekleştirilen etkinliğe Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç, Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan, Valimiz Mehmet Ali Özkan, Cumhuriyet Başsavcımız Enver Eroğlu, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanımız Halim Arıstak, Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nuran Cıkcıkoğlu Yıldırım ve Prof. Dr. Mustafa Dörücü, kamu kurumu müdürleri, akademik-idari personellerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programımızın açılış konuşmalarını Valimiz Mehmet Ali Özkan ve Üniversitemiz Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serkan Gündoğdu yaptı. Açılış konuşmaları sonrasında konuşma yapan Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun ülkemizin en genç ve en dinamik kurumları arasında olduğunu ve bu kurumun ana görevinin vatandaşlarımızla idare arasında herhangi bir sorun yaşandığında mahkemeye gerek kalmadan sorunları çözmek olduğunu ifade etti. Kamu Denetçiliği Kurumunun çok yeni bir kurum olması nedeni ile fazla bilinmediğini söyleyen Malkoç, bu nedenle gezdikleri şehirlerde özellikle üniversiteli öğrencilerle bir araya gelerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını ve bu vesile ile kurumlarını anlattıklarını vurguladı.

“Kamu Denetçiliği Kurumu, halkın derdini dinleyen kurumlardan biridir.”

Malkoç konuşmasında: “Eğer haklarımızı bilirsek ve haklarımızı nasıl alacağımız konusunda bilgimiz olursa Türkiye’de şikâyet ettiğimiz birçok konu kendiliğinden çözülmüş olur. Bu anlamda Kamu Denetçiliği Kurumu, idare ile ilgili sorunlarda halkın derdini dinleyen önemli kurumlardan birisidir.” dedi. İdare kavramının genişliğine de vurgu yapan Şeref Malkoç, kamu adına yapılan her türlü hizmetin kendi çalışma alanları içerisinde yer aldığını; bu anlamda Kamu Denetçiliği Kurumunun halk ve idare arasında bir barış köprüsü, bir hakemlik kurumu ve bir yönüyle de halkın avukatlığını yapan bir kurum olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında ülkemiz için hedef belirlemenin önemine vurgu yapan Malkoç, belirlenen hedeflerin özellikle ülkemizin geleceği olan gençlerimiz için çok önemli olduğunu; çünkü bugünün gençlerinin yarının yöneticileri olacağını söyledi. Program sonunda Üniversitemiz Ombudsmanlık Topluluğu öğrencileri tarafından Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a çiçek ve plaket takdimi yapılmasıyla etkinliğimiz sona erdi.