Üniversitemizde Rektörlük Devir-Teslim Töreni Gerçekleştirildi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Munzur Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kenan Peker atandı.

6 Haziran 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan atama kararı ile Üniversitemiz Rektörü olarak atanan Prof. Dr. Kenan Peker, 7 Haziran 2023 Çarşamba günü akademik-idari personelimiz ve konuklarımızın katılımıyla gerçekleştirilen devir-teslim töreninde Prof. Dr. Ubeyde İpek’ten Rektörlük görevini devraldı. Törende Rektörümüz Prof. Dr. Kenan Peker ve Prof. Dr. Ubeyde İpek konuşma yaptı.

Rektörlük Makamında gerçekleştirilen törende konuşma yapan Prof. Dr. Ubeyde İpek, üniversitemizin fiziki altyapısı ve akademik altyapısının iyi bir noktaya geldiğini söyledi. Üniversitemizin Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları alanında 14 milyon Avroluk bir proje gerçekleştirdiğini ve bu proje kapsamında yapılan ihalelerle Türkiye ve Avrupa’nın en iyi cihazlarının üniversitemize geleceğini belirtti. Teslim edilen altyapı ve diğer yatırımlarla üniversitemizin önümüzdeki yıllarda ilk sıralarda yer alacağını ifade eden Prof. Dr. Ubeyde İpek, Rektörümüz Prof. Dr. Kenan Peker’in de yapacağı çalışmalarla üniversitemizi daha ileriye taşıyacağından hiç şüphesinin olmadığını vurguladı. Konuşmasının sonunda Rektörümüze desteklerinin her zaman devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. İpek, Rektörümüz Prof. Dr. Kenan Peker’e hayırlı olsun dileklerini ileterek görevinde başarılar diledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Kenan Peker törene katılan konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında: “Ubeyde Hocamızın bizlere bıraktığı bu güzel eserlere sizlerle birlikte sahip çıkacağız. Rektörlük görevini yaptığı sekiz yılda bizlere bıraktığı güzel eserler için Rektörümüze ve burada bulunan-bulunmayan tüm akademik ve idari personelimize can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle geldiğimiz bu görevin ülkemize ve hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. Rektör Peker konuşmasının devamında: “Üniversite kelimesinin kavramına uygun şekilde bir değer üretmek adına buradayız. Değer sisteminde hepimiz sistemin bir halkasıyız. İnsanların çatışması değil, değer sisteminde çalışması anlayışındayım. Değer sisteminde de her arkadaşımız varlık gösterecektir. Bizler de emek-değer anlayışıyla varlık gösteren arkadaşlarımıza adaletli davranma ilkesiyle yöneticilik yaptığımız zaman işlerin çok kolay olacağı inancındayım.” ifadelerine yer verdi.


Prof. Dr. Kenan Peker Kimdir?

Prof. Dr. Kenan PEKER Elazığ'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Tarım İşletmeciliği Anabilim Dalında lisansüstü eğitimini tamamladı. Amerika'nın Ohio State Üniversitesi'nde Tarım, Çevre ve Kalkınma Ekonomileri Bölümünde 2002-2004 yıllarında Agribusiness Management, Kooperatifçilik ve Site-Specific Management alanlarında Visiting Scholar olarak doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 1997 Dr. Öğretim Üyesi, 2006'da Doçent ve 2011'de Profesör oldu. Müdürlük, Dekanlık, TOBB Akademik Danışmanlığı, STK Dönem Başkanlığı, Özel Sektör Danışmanlığı gibi görevlerde bulundu. Ar-Ge Proje İş Geliştirme konularında uluslararası projeler yürüttü. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. Illonois, Kyoto, Florida, Wageningen, Faisalabad, North Dakota State, Nevada, Michigan State, Purdue Üniversitesi Krannet School of Management gibi üniversiteler ile ICARDA ve FAO işbirliğinde çalıştı.