Üniversitemiz Kadın Halk Müziği Topluluğu İlk Konserini Verdi

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Okutmanı Aziz Erdoğan’ın öncülüğünde halk müziği kadın korosu oluşturuldu. Öğretim üyeleri ve memurlardan oluşan kadın korosu amatör olmalarına rağmen, profesyonel bir ilke imza atmayı başardılar. Mayıs ayı içinde Tunceli İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Üniversitemiz Kadın Halk Müziği Topluluğu konserine, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in yanı sıra öğretim üyeleri, idari personeller ve öğrencilerin yanı sıra Tunceli halkından da katılım oldukça yüksekti.

Müzik Okutmanı Aziz Erdoğan, 2017 Munzur Üniversitesi Mezuniyet Töreni’ne de katılmayı planladıklarını söyledi. Kadın türkülerini bilimsel zemine oturtmayı planladıklarını belirten Erdoğan, bu çerçevede bir dergi çıkarmayı düşündüklerini söyledi.

Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Üniversitemiz Kadın Halk Müziği Topluluğu Konseri ile ilgili konuştu. Prof. Dr. İpek; “Sanatın ve dolayısıyla müziğin insan psikolojisi olumlu etkileri herkes tarafından bilinir. Bu anlamda türkü dinlemeyi seven biri olarak, kadının doğası gereği sesinin de türkülere ayrı bir anlam kattığını söyleyebilirim. Sanata ve türkülere gönül veren kadınlarımızı kutluyorum” dedi.