“Cumhuriyetin 100.Yılında Sosyal Hizmetin Dünü, Bugünü ve Geleceği”

Munzur Üniversitesi, Sosyal Hizmet disiplininin ulusal düzeydeki en önemli bilimsel etkinlerinden birisi olan “Sosyal Hizmet Sempozyumu”na ev sahipliği yaparak büyük bir başarıya imza atmıştır. Bölgede en son 1999 yılında Diyarbakır’da gerçekleştirilen Ulusal Sosyal Hizmet Sempozyumu, 24 yıl aradan sonra Cumhuriyet’imizin 100. Yılında 19-21 Ekim 2023 tarihleri arasında Munzur Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. 25. Ulusal Sosyal Hizmet Sempozyumu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği işbirliğinde düzenlenmiştir.  Bu etkinlik, Türkiye'nin dört bir yanından gelen sosyal hizmet akademisyenlerini, sosyal hizmet uzmanlarını ve öğrencileri bir araya getirerek bilime önemli bir katkı sağlamıştır.

Sempozyum “Cumhuriyetimizin 100.Yılında Sosyal Hizmetin Dünü, Bugünü ve Geleceği” ana temasıyla, sosyal hizmet anlayışının dünü, bugünü ve geleceğini buluşturarak alana dair son gelişmeleri, araştırmaları ve uygulama örneklerini katılımcılara paylaşma fırsatı sunmuş, önemli bilgi ve deneyim paylaşımı yapılmıştır. Munzur Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı bu etkinlik, bilimsel bilgiyi yaymanın yanı sıra sosyal hizmet alanındaki işbirliği ve iletişimi güçlendirmeye de önemli katkılar sağlamıştır.

Sempozyumun açılış oturumu Munzur Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Sayın Doç. Dr. Servet Gün, Munzur Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Ülkü Özbey, Munzur Üniversitesi Rektör Vekili Sayın Prof. Dr. Mustafa Taner Şengün tarafından gerçekleştirilmiştir. Oturuma katılan değerli misafirlerimiz arasında Tunceli Vali yardımcısı Sayın Okan Yenidünya, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuran Cıkcıkoğlu Yıldırım, Fakülte Dekanlarımız ve Müdürlerimiz, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Süreyya Yonca Sezer, Dr. Öğr. Üyesi Esra Peker Hanımefendi, Tunceli Sanayi Odası adına Tunceli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Sönmez Aydın katılım göstererek onur vermişlerdir.  Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde sosyal hizmet disiplininin alandaki en güçlü isimlerinden olan Prof. Dr. Kasım Karataş, Prof. Dr. Özlem Cankurtaran, Prof. Dr. Kamil Alptekin, Sosyal Hizmet Uzmanı Gül Erdost ve Sosyal Hizmet Uzmanı S. Sedat Türkeri ve Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu Avrupa (IFSW EUROPE) Başkanı Ana Radulescu ve Birleşmiş Milletlerde IFSW Europe temsilcisi Herbert Paulischin sempozyumun özel davetlileri olarak katılım sağlayarak sempozyum teması doğrultusunda konuşma gerçekleştirmiş ve alana büyük katkı sunmuşlardır.

Sempozyum kapsamında katılımcılar, çeşitli oturumlar, paneller ve atölyeler aracılığıyla alanlarında uzman isimlerin sunumlarını dinleme ve fikir alışverişinde bulunma şansı yakalamış, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılına ithafen Kampüsümüze katılımcılar ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. Sempozyum, Munzur Üniversitesi'nin sosyal hizmet alanındaki taahhütünü ve liderliğini bir kez daha vurgularken, bu alanda önemli bir bilgi paylaşım platformu olma niteliği de taşımıştır.